Ochrana zdraví našich psů – proti klíšťatům a bodavému hmyzu razantně a efektivně

Jaro je období, které je spojeno nejen s rozkvétající přírodou, ale také s nástupem sezóny klíšťat. Tito drobní členovci napadají kromě divokých zvířat samozřejmě také ty domácí a právě v tomto  období nacházíme na svých domácích mazlíčcích zmíněné pohybující se nebo přisáté parazitické roztoče, kteří si pochutnávají na krvi svých nedobrovolných hostitelů. Rizik, která tito paraziti mohou přinášet, není málo.

V našich podmínkách mohou klíšťata u psů (podobně jako u člověka) přenášet řadu specifických infekcí, jako jsou  lymská borelióza, klíšťová encefalitida, anaplasmóza i babesióza, v jižnějších zeměpisných šířkách také např. ehrlichiózu či ricketsiózy.  Kromě těchto uvedených nemocí, za které nesou spoluzodpovědnost jako přenašeči, způsobují přímé dráždění a zánětlivé změny v místě uchycení, ztráty krve (v případě masivního napadení), v některých případech i tzv. klíšťovou paralýzu – ochrnutí vlivem toxinů obsažených ve slinách klíštěte. 

Kromě klíšťat mají svoji sezónu rovněž komáři a jiný bodavý hmyz, který dokáže znepříjemňovat život v letním období nejenom nám lidem, ale i našim čtyřnohým společníkům. Podobně jako o klíšťatech je také o nich dostatečně známo, že kromě sání krve, sloužícímu k reprodukci, přenášejí celou řadu nemocí jak na člověka, tak i na ostatní teplokrevné živočichy. U psů k nejvýznamnějším parazitárním chorobám přenášeným komáry patří srdeční červivost – dirofilarióza, která navozuje v rozvinuté fázi srdeční selhání až kolaps se smrtelným koncem.

Jiní představitelé krev sajícího hmyzu –  flebotomové jsou přenašeči leishmaniózy, která způsobuje u napadeného psa postupnou destrukci životně důležitých tkání a orgánů, rovněž ve finální fázi neslučitelnou se životem. Obě posledně zmíněná onemocnění se sice na našem území vyskytují ojediněle, ale jejich riziku mohou být naši mazlíčci vystaveni při stále častějším cestování společně s námi za teplem a slunkem do jižních oblastí Evropy i světa. Případů těchto onemocnění u nás každoročně přibývá.

Přípravků na ochranu zvířat proti zevním cizopasníkům (k nimž u psů patří především blechy a klíšťata) je celá řada a variabilní je i nabídka jejich aplikačních forem. Celosvětově výsadní postavení mezi nimi zaujímá již od konce devadesátých let minulého století přípravky produktové řady FRONTLINE®, které poskytují – díky rychlému a dlouhodobému účinku – čtyřnohému společníkovi maximální ochranu před nepříjemným strádáním i spolehlivý a přitom bezpečný druh dlouhodobé protekce před nebezpečím, které pro ně mohou zmínění cizopasníci představovat.

Posledním přírůstkem této řady je Frontline Tri-Act® Spot on, který obsahuje kombinaci dvou vysoce účinných látek, které společně vykazují kromě hubících účinků na nejčastější ektoparazity (zevní cizopasníky) psů – blech a klíšťat – také repelentní vlastnosti, které se uplatňují především proti klíšťatům a proti bodavému (krev sajícímu) hmyzu včetně komárů.

Frontline Tri-Act je ideálním přípravkem pro rychlou a spolehlivou ochranu psa v období sezóny klíšťat a obtížného bodavého hmyzu, od časného jara do začátku podzimu.  Rychlost usmrcení klíšťat, která napadla psa – svého hostitele – ošetřeného zmíněným přípravkem, je mimořádná. K jejich zahubení dojde během 6 hodin, což je doba, během níž se parazit zpravidla ještě ani nestačí uchytit a začít sát krev. Eliminují se tím rizika, vyplývající z nebezpečí nemocí, které mohou tito paraziti přenášet.

Frontline Tri-Act je také vhodným přípravkem pro ošetření psů při cestách do jižních oblastí, v nichž jsou zmíněná rizika přenosných onemocnění jak od klíšťat, tak od moskytů či jiného bodavého hmyzu ještě významnější.