Odborník odpovídá: Vrozená a získaná imunita. Jak ji můžeme ovlivnit?

Imunita

Našim aktuálním tématem je imunita a obrana před nemocemi, které na nás v současné době kvůli chladnému počasí útočí. Jak ji můžeme posilovat a čelit tak lépe virózám, chřipce a nachlazení? Zeptali jsme se odborníka, MUDr. Karla Metyše. Za jeho odpovědi mu děkujeme.

Jak si dospělý může posílit imunitu?
Za imunitu zodpovídá náš imunitní systém. Imunitní systém nás brání před patogeny, což jsou choroboplodné zárodky, které mohou vyvolat onemocnění. Ochrana, kterou nám poskytuje je zabezpečena vlastně dvěma mechanismy.
Imunitu máme jednak vrozenou, to je ta, kterou máme od narození. Hovoříme o přirozené imunitě. Pak je tu ještě imunita získaná. Tu získanou jsme schopni ovlivnit a trénovat ji. V podstatě se vyvíjí během našeho celého života.

Jaký máte názor na otužování organismu?
Otužování má pozitivní vliv na naši imunitu, ale také na zdraví našeho srdce a cév. Ranní sprcha dokáže určitě dobře nastartovat náš den. Pro mnohé z nás patří k již zavedeným rituálům. Užitečné je střídání chladnější a teplejší vody, což má stimulující účinek na naše srdce a cévy. Vždy bychom měli ukončit sprchování teplou vodou, abychom zbytečně neprochladli.

Co může naopak imunitu snižovat?
Nedostatek pohybu, jednostranná strava s absencí ovoce a zeleniny. Naši imunitu podpoří i různá režimová opatření, jako pravidelné větrání pokoje, krátce, ale za to intenzívně.
Vyvážená strava, přísun vitamínů z ovoce a zeleniny, stačí to k obrnění organismu před běžnými nemocemi, jako je rýma a nachlazení?
Většina z nás sáhne po různých přípravcích, když nás začne pobolívat v krku, kýcháme, máme rýmu, začnou nás pobolívat klouby. Přitom čekárny jsou plné pacientů… To, co si koupíme, nám nějakým způsobem pomůže. V posteli sice třeba nezůstaneme, vyležíme se přes víkend, ale stejně to není ono. Účinnější je se na období zvýšené nemocnosti a nachlazení již předem připravit, ať máme zkrátka pokoj a nějaké známky nachlazení nás úplně minou.

Pokud bychom si chtěli koupit v lékárně přípravky, doplňky stravy pro posílení imunity, podle čeho bychom si je měli vybrat?
Měli bychom si vybírat podle složení. Tedy podle toho, které účinné složky jsou v přípravku zastoupeny a v jakém množství.

GS Extra Strong

Je dobré kombinovat více přípravků – například vitamíny a speciální doplňky stravy pro posílení imunity?
Ano určitě. Je dobré kombinovat přípravky s obsahem vyváženého množství vitamínů a minerálů. Například GS Extra Strong Multivitamin obsahuje doporučenou denní dávku vitamínů a minerálů podle směrnice Evropské komise z roku 2009. Jedná se tedy o velice moderní přípravek s komplexním a 100% vyvážených složení vitaminů, minerálů a dalších aktivních látek vyvinutým podle nejnovějších poznatků vědy a výzkumu. GS Extra Strong Multivitamín obsahuje také tzv. Strong komplex, který obsahuje 4 velmi užitečné složky, a to jsou lutein – karoten pro zdraví našeho vidění, activin – výtažek ze semen vinné révy, extrakt z echinacey v poměru 4:1 a navíc extra dávku vitamínu C.

Děkujeme za odpovědi MUDr. Karlovi Metyšovi.