Ovlivňuje stres Váš spánek? Co s tím můžete udělat?

pilulka_Q2_článok2_ovlivnuje_stres_vas_spanek_pic

Odbourejte stres: Ačkoliv se to snadněji řekne, než udělá, tipy na odbourání stresu zahrnují hluboké dýchání, odpojení se od elektroniky, když jste mimo práce, včetně masáže a cvičení na denní bázi.

Konzumujte potraviny, které zlepšují náladu

Určité potraviny obsahují živiny, které mají pozitivní účinky na chemické reakce v mozku.

Doplňky stravy zmírňující stres

Pro extra pomoc proti dennímu stresu vyzkoušejte Jamieson Relax and SleepJamieson Stressease nebo doplněk stravy Jamieson B12. Jsou vytvořeny tak, aby pomáhaly zmírňovat příznaky stresu a podpořili relaxaci.

Během noci zůstaňte ve tmě

Před spaním vypněte všechna elektronická zařízení, která by mohla vyzařovat světlo, protože toto může ovlivnit tvorbu melatoninu.

Spěte podle harmonogramu

Ujistěte se, že jdete spát každou noc ve stejnou dobu. Toto pomůže Vašemu tělu regulovat jeho vlastní vnitřní hodiny.

Večer a v odpoledních hodinách se vyhněte stimulantům

To zahrnuje kofein, alkohol a cvičení. Kromě toho, že mohou skutečně zvýšit kortizol, zabraňují navození pocitu klidu v těle.

Pokud problémy se spánkem přetrvávají, poraďte se se svým lékařem, vzhledem k tomu, že on dokáže vyšetřit příslušný stav.

stres

Způsobuje Vám nedostatek spánku stres?

Může to být opačně. Ve skutečnosti je stres problémem č. 1, který negativně ovlivňuje spánek více než 80 % Kanaďanů. Tento problém je tak rozšířený, že byl 16. duben vyhlášen za Světový den stresu s cílem zvýšit povědomí o stresu a jeho účincích na nás.

Studie spojují stres s celou řadou zdravotních problémů, od zvýšeného rizika onemocnění srdce až po cukrovku. Nicméně věděli jste, že stres může být důvodem, pro který jste přesvědčeni, že dobrý spánek je luxus?

Souvislost

Když je tělo v stresové situaci, kortizol, stresový hormon, se zvýší a nadledvinky začnou produkovat adrenalin a noradrenalin, další dva stresové hormony, které jsou spouštěčem reakce „útěk nebo boj“. V důsledku nepřetržitého vystavení stresovým situacím během dne, jako např. pohled na prodlužující se seznam Vašich úkolů, může být pro tělo stále obtížnější dostat se ze stavu stresu, a to i v noci. Toto může Vašemu tělu zabránit v tvorbě melatoninu, spánkového hormonu. Neschopnost usnout může být frustrující, kromě toho však způsobuje ještě více stresu.

Nedostatek spánku bude mít následující den za následek nejen pocit omráčenosti, ale i snížení prahu vnímání stresu. To znamená, že pokud například máte zpoždění nebo Váš přítel zruší plány na oběd, budete tyto situace považovat za více stresující, než ve skutečnosti jsou. Tyto události dne Vás budou nepřetržitě udržovat ve stresu, což povede ke stejně nekvalitnímu spánku, jaký jste měli předchozí noc.

A tak začíná začarovaný kruh.

Tato souvislost mezi stresem a spánkem je doložena výzkumem, který dokazuje, že osoby trpící chronickou nespavostí mají vysokou hladinu stresových hormonů a zažívají více stresů během roku. Dále, jiná studie zjistila, že pracoviště a sociální stres mají významnou souvislost s poruchami spánku a zhoršeným probouzením.