Pálení žáhy je běžný problém

Pálení žáhy je běžný problém, který ovlivňuje mnoho lidí. Dochází k němu, když kyselina, která se normálně nachází v žaludku, uniká zpět do jícnu. Vzhledem k tomu, že jícen není tak dobře chráněn jako žaludek, může kyselina dráždit sliznici, což způsobuje bolestivé příznaky, které mohou trvat několik minut nebo hodin. V tomto případě můžete užít Gaviscon. Gaviscon je lék, který poskytuje rychlou úlevu od pálení žáhy a působí až 4 hodiny.

Příznaky pálení žáhy jsou obecně popsány jako pocit stahování nebo pálení v zadní části krku a v hrudníku. Někteří lidé mají také hořkou nebo kyselou chuť v zadní části krku a pocit nevolnosti. Pokud jíte příliš velká jídla, může to způsobit, že váš žaludek bude produkovat příliš mnoho kyseliny.

Fyzické „přeplňování“ žaludku může vytvořit talk a způsobit, že kyselina unikne. Pokud jíte nepravidelně nebo příliš rychle, může docházet k poruchám regulace produkce kyseliny v žaludku.

Jídlo za pochodu nebo těsně před spaním může usnadnit únik kyseliny zpět do jícnu. Záleží také na typu potravin, které jíte a nápojů, které pijete. Tučná jídla mají tendenci zůstávat déle v žaludku, protože tuky jsou pomaleji stravitelné. Potraviny, jako jsou čokoláda a máta, mohou mít relaxační účinek na svěrač (kruhový sval) vstupu do žaludku, což umožňuje, aby kyseliny unikly zpět nahoru.

Pálení žáhy mohou způsobit také pikantní jídla, cibule a rajčatové produkty. Kofeinové nápoje a alkohol mají tendenci zvyšovat kyselost v žaludku. Velmi teplé nápoje a citrusové šťávy mohou zvyšovat kyselost v žaludku. Příčinou pálení žáhy nemusí být pouze nevhodné stravování. Například v těhotenství dochází k hormonálním změnám, které právě pálení žáhy mohou způsobit. Stres, nadváha či kouření jsou dalšími známými příčinami, které mohou pálení žáhy způsobit.

Pálení žáhy a zažívací potíže mají podobné příčiny. Špatné stravování, těhotenství, stres, nadváha nebo užívání některých léků může tyto problémy způsobit. Bolest je možné pociťovat v hrudníku nebo horní části žaludku.

Mnoho lidí si také stěžuje na pocit „nafouknutí“, na nepříjemnou plnost, na plynatost – potřeba říhnout si, nebo na větry. Může také dojít k nevolnosti či zvracení a ztrátě chuti k jídlu. Mnoho lidí je schopno rozeznat důvody svých příznaků a jednat podle toho, ale pokud trpíte pravidelně pálením žáhy či zažívacími obtížemi nebo máte nějaké obavy, poraďte se se svým praktickým lékařem.

Pokud cítíte příznaky pálení žáhy či vás přepadnou zažívací potíže, vyzkoušejte Gaviscon Duo Efekt. Gaviscon Duo Efekt rychle reaguje s žaludeční kyselinou a vytvoří ochrannou vrstvu gelu, který plave na povrchu obsahu žaludku. Zároveň neutralizuje žaludeční kyselinu a pomáhá při poruše trávení.

Před použitím si pozorně přečtěte příbalovou informaci. O případných rizikách a nežádoucích účincích se poraďte s lékařem anebo lékárníkem. Gaviscon Duo Efekt žvýkací tablety je lék na vnitřní užití; užijte ústy. Další informace získáte na adrese: Reckitt Benckiser (Czech Republic), spol. s r.o., Atrium Flora, Vinohradská 2828/151, 130 00 Praha 3, tel.: +420 227 110 141. Datum vypracování materiálu: červenec 2019.