Pasení koníčků

paseni konicku

Jedním z důležitých vývojových stádií dítěte, které musí během prvního roku svého života ovládnout, je tzv. „pasení koníčků“. U spousty dětí je to dnes velkým problémem. Maminky s pokládáním na bříško otálejí. Kdy je tedy správné s tím začít?

Na malou chvilku – v řádu minut – můžete začít novorozence pokládat na bříško už pár dní po narození. Postupem času můžete tento čas prodlužovat. Pokud se v prvních dnech po narození bojíte miminko dávat na bříško, nic se neděje. I já jsem se bála. Přeci jen – než se naučíte s novorozencem správně manipulovat, jste nejistí. Ve 2 týdnech věku je ten správný čas to změnit a miminko dávat na bříško.

Ze začátku bude mít novorozenec zadeček výš než hlavičku, kolínka bude mít schoulená pod sebou. Hlavička je otočená na stranu. V prvním měsíci života tuto polohu nijak neupravujeme, necháme děťátko v klidu. Až ve druhém měsíci můžeme polohu upravit a pomoci tak dítěti do správné polohy. Nožičky by se měli pomalu natahovat stejně jako ručičky. Pomalu také děťátko začne „zvedat“ hlavičku. Ve třetím měsíci života se děťátko poprvé vzepře na ručičkách.

dítě

Dalším způsobem, jak podpořit tuto dovednost je cvičení cílené na vycentrování těla, posilování svalů a vůbec správnému motorickému vývoji.

Novorozenec potřebuje prostředí, ve kterém se cítí bezpečně a pohodlně. K tomu mu může pomoci péřový polštář, na který jej položíme, nebo třeba hnízdečka. Děťátko se zde uvolní a bude ležet na zádíčkách celým svým těžištěm. Když nespí, můžeme ho nechat rozbalené a hrát si s ním – ukazovat mu hračky aby se po nich snažilo natáhnout a  máchat ručičkami nad tělíčkem.

dítě 1

Postupně mu můžeme hračku posouvat směrem do boku a motivovat jej k otáčení hlavičky a postupně také k přetočení na bok. Když toto vše samo bezpěčně zvládá, můžeme mu opatrně pomoci přetočit se úplně na bříško. A i tady děťátko pomalu bude zkoušet vzepřít se na ručičkách.

Poloha na bříšku je pro dítě velmi únavná a namáhavá. Nelekněte se, když bude třeba i plakat. Na nácvik se musí pomalu, nespěchat, dopřát děťátku také odpočinek. Ten je stejně důležitý jako pasení koníčků a další dovednosti.