Pátá nemoc u dětí

nemoc

Další virové onemocnění, které se objevuje hlavně u dětí předškolního a mladšího školního věku věku je tzv. pátá nemoc. I pro toto onemocnění je charakteristická vyrážka. Jejím původcem je Parvovirus B 19.

Jak se nemoc přenáší a projevuje?

Pátá nemoc se šíří kapénkovou infekcí a inkubační doba je nejčastěji 4-14 dní. Nejvíce je dítě infekční právě v průběhu inkubační doby a těsně před výsevem vyrážky. Po propuknutí onemocnění již infekční není. Typické je toto onemocnění pro jarní a podzimní měsíce.

Projevuje se únavou, zvýšenou teplotou, bolestí hlavy a v krku. U někoho může proběhnout i bez jakýchkoli příznaků.

Během inkubační doby se virus šíří tělem. Rozmnoží se v dýchacích cestách, šíří se kostní dření, postupně i do kloubů, kde způsobuje zánět a bolesti.

Poté se objeví vyrážka kolem nosu a na tvářích. Na kořeni nosu vyrážka splývá, kolem úst chybí, V obličeji tak vytváří dojem červeného motýla. Následně se vyrážka v podobě skvrn objevuje na hýždích, rukou, nohou a trupu.

Délka onemocnění a léčba

Nemoc trvá cca 7-10 dní, ale ještě nějakou dobu po vymizení vyrážky by se nemocný měl chránit před sluníčkem. Léčna spočívá pouze ve zmírnění bolestí a klidový režim.

Onemocnění může být nebezpečné pro těhotné ženy, protože virus může projít skrz placentu k nenarozenému dítěti a mohlo by dojít k poškození plodu. Nejnebezpečnější je pro těhotné ve 2.trimestru.

O tom, že Vaše dítě prodělává onemocnění byste měli informovat dětského lékaře. Každý ji prodělá jen jednou, dál už by měl být vůči viru imunní.