Péče o dětské zoubky

detske zoubky (1)Péči o zoubky našich nejmenších je důležité nepodceňovat. S péčí o ně je třeba začít už v těhotenství. Maminka by měla zvýšit péči o své zuby a pokud možno vyřešit všechny problémy s nimi (pokud to jde).

Možná se ptáte, proč už v těhotenství? Už tehdy totiž můžete své problémy se zuby přenést na své dítko. Vliv na kvalitu zoubků očekávaného miminka bohužel má i užívání léků v těhotenství. Sama jsem se setkala s tím, že když jsem v těhotenství byla často nemocná, několikrát nebylo bohužel vyhnutí ani antibiotikům, na zoubcích děťátka se to bohužel nepěkně projevilo.

Po narození bychom si měli dát pozor na olizování dudlíků, lžiček apod. Právě tak předáváme dítěti všechny bakterie. V bezzubé pusince po narození žádné bakterie nenajdete, ale právě tímto způsobem se tam dostávají.

Čištění dětských zoubků by mělo začít hned, jak se v pusince první zoubek objeví. Ze začátku stačí třeba jen vlhký kapesník a zoubky s ním vyčistit, nebo třeba tzv. „prsťáček“. Ještě není potřeba zubní pasta, stačí navlhčit vodou. S vyklubáním první stoličky či špičáku už přichází čas na první  zubní kartáček a také zubní pastu.

S tou je ale trochu potíž. Dítě si ještě neumí vypláchnout pusinku a pastu „vyplivnout“. Kartáček pastou tedy jen lehce „pomažeme“, bohatě to stačí. Později už dítěti můžeme dát maličko větší množství – cca velikosti hrášku na kartáček 2x denně. Zubní kartáček bychom měli vyměnit cca po 2 měsících za nový.

S péči o zoubky je dobré začít co nejdříve také proto, aby si dítě zvyklo na to, že se mu do pusinky někdo kouká, sahá, má ji otevřít apod. To velmi oceníte při první návštěvě zubaře. Mnoho dětí s tím má problém, u zubaře pláčí apod. Někdy se tomu nedá úplně vyhnout, i přes veškerou Vaši snahu bude u zubaře dítě „vyvádět“.

Není nad to se obrnit trpělivostí a nenechat se odradit. Na první návštěvu k zubaři by dítě mělo jít cca kolem 1 roku věku.  Nenechte se odradit tím, že někteří zubaři říkají, že je to zbytečné. Já se takto u nejstaršího dítěte nechala odbýt a jak jsem později litovala.

Pozor je třeba dát také na noční krmení. Pokud je nezbytné dítěti v noci dát napít mléka či jej nakojit, je dobré mu poté zoubky otřít třeba jen navlhčenou plenou či kapesníčkem.

Kolem 3.roku věku už si dítě umí zoubky čistit samo, přesto je stále velmi důležitý dohled rodiče, zoubky stále „dočišťujeme“. A dočišťovat ještě dlouho budeme. Jak nám radila naše dětská paní zubařka, doporučuje se dočišťovat dokonce až do cca 12 let.

Pro zdravé zoubky je také velmi důležitá vhodná strava. Je dobré co nejdéle odolávat bonbonům, lízátkům, čokoládám, slazeným nápojům apod. Když už je ale dítku dáme, po jejich konzumaci by si mělo alespoň vypláchnout pusinku vodou.

Na co je tedy třeba dbát v péči o dětské zoubky?

  1. Dát si pozor na „přenos“ bakterií od nás, dospělých.
  2. Čistit zoubky již od okamžiku, kdy se na svět vyklube první zoubek.
  3. Na návštěvu k zubaři jít poprvé cca ve věku 1 roku, dále na kontrolu každých 6 měsíců.
  4. Zubní kartáček měnit cca po 6-8 týdnech.
  5. Délka čištění zoubků by měla být cca 3 minuty.
  6. Zakázané nejsou ani elektrické zubní kartáčky – nám se nakonec osvědčily ze všeho nejvíce. Zároveň je ale důležité nevynechávat ani běžný zubní kartáček.
  7. Dbát na správnou výživu.
  8. Genetická dispozice rodičů – pokud rodiče měli v raném dětství hodně kazivé zuby, dá se to očekávat i u dítěte. Je tedy nutná zvýšená péče o zoubky.
  9. Pozor na noční krmení.
  10. Dočišťujte dětem zoubky.

Péče o dětské zoubky je velmi důležitá, nepodceňujme ji tedy. A když už se nějaký problém vyskytne, s návštěvou zubního lékaře neotálejme.

Článek pro Vás napsala: Ivana Kyllerová