Péče o pokožku v těhotenství

pece o pokozku v tehotenstvi

Těhotenství je i přes všechny „zkoušky“ s ním spojené vlastně krásné období. Těšíme se na miminko, pořizujeme výbavičku. Na co ale řada nastávajících maminek zapomíná jsou právě ony samy. Udělejte si čas také sama na sebe, pečujte o sebe.

Právě Vaše tělo – a obzvláště Vaše pokožka – totiž dostává pořádně zabrat. Měla byste se o ni tedy pěkně postarat. Pokožka se vlivem hormonů mění. U někoho k lepšímu, u někoho naopak k horšímu. Je tedy důležité o ni pečovat těmi správnými přípravky, které jsou vhodné i pro nastávající maminky.

Jak o ni tedy správně pečovat?

  1. Prvně bych řekla, neexperimentujte. Věřte svým osvědčeným a vyzkoušeným prostředkům.
  2. Hned v prvních týdnech těhotenství je dobré začít s promazáváním problémových partií – bříško, prsa, stehna, boky. Pomůže Vám to v boji s případnými striemi.
  3. Mažte se pravidelně.
  4. Pozor na sluníčko. V těhotenství je pokožka citlivější a vnímavější, při pobytu na sluníčku tedy používejte opalovací prostředky s vyšším ochranným faktorem a pobyt na sluníčku moc nepřehánějte.
  5. Pokud Vás pokožka začne svědit, je vždy lepší, zkonzultovat to s lékařem. Nemusí se o nic jednat, ale také může jít o reakci na kosmetické přípravky apod., nebo může svědčit o různých problémech – těhotenská dermatóza, těhotenská cukrovka nebo třeba těhotenská žloutenka apod.
  6. Pokud Vás začnou trápit strie, používejte přípravky určené právě na ně a zároveň vhodné k použití v těhotenství.
  7. Každý večer je dobré od II.trimestru provádět masáž prsou. Ta totiž v těhotenství značně naberou na objemu a mohou se na nich objevit drobné trhlinky. Je tedy dobré každý večer při koupeli masírovat prsa froté žínkou.
  8. Pečujte i o bradavky. Lehkou masáží je připravíte na dobu, kdy budete miminko kojit. Vyhnete se tak nepříjemným prasklinkám a bolestivosti kojení. Masáž by měla být ale opravdu jen jemná, krátká a můžete k ní použít krémy pro ošetření bradavek při kojení. S masáží bradavek by se mělo začít ve II.trimestru. Raději ji ale nedoporučuji těm nastávajícím maminkám, kterým hrozí předčasný porod.
  9. Přibližně 6 týdnů před porodem, pokud nemáte žádné problémy, se doporučuje nastávajícím maminkám provádět masáž hráze a připravit se tak na porod.

Péči o pleť vždy přizpůsobte aktuálnímu stavu. Vlivem hormonů se mastná pleť může ze dne na den změnit na suchou a citlivou apod. Každá žena je jiná, stejně tak její pleť a v těhotenství to platí dvojnásob. Neexistuje žádná univerzální rada. Snad jen používat kvalitní kosmetiku a hlavně poslouchat své vlastní tělo.

A co pomohlo Vám v péči o pokožku?