Pečujte o své ledviny nejen na Světový den ledvin

Hands holiding red heart with kidney, world kidney dayshutterstock_13086...

Mezinárodní federace pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost vyhlašují druhý březnový čtvrtek Světovým dnem ledvin. S mottem „Zdravé ledviny pro každého a kdekoliv“ se snaží zvýšit povědomí o rostoucí zátěži, kterou způsobuje onemocnění ledvin a upozornit na nutnost prevence a léčby onemocnění ledvin. Letos tento den připadá na 14. března 2019.

Ledviny jsou klíčovými orgány, stejně jako srdce či plíce. Plní v našem organismu zásadní funkce, odstraňují z těla zplodiny látkové přeměny, jako jsou draslík, kreatinin a močovina, které vylučujeme s přebytečnou tekutinou v podobě moči. Ledviny se tak starají i o rovnováhu vody v těle. Kromě pročištění krve zastávají funkci regulace krevního tlaku, aktivují vitamin D důležitý nejen pro růst kostí, ale také pro jejich sílu a pevnost, a produkují hormon důležitý pro tvorbu červených krvinek.

Každý desátý Čech trpí onemocněním ledvin

Podle odhadů přibližně 850 milionů lidí po celém světě trpí z různých příčin onemocněním ledvin. Chronické onemocnění ledvin způsobuje nejméně 2,4 milionu úmrtí za rok a je v současnosti 6. nejrychleji rostoucí příčinou úmrtí. Každý desátý Čech starší padesáti let trpí podle odborných odhadů onemocněním ledvin, přičemž mnozí lidé nevědí, že se u nich zákeřná choroba právě rozvíjí. Nemocné ledviny totiž zpravidla nebolí.

Každodenní péče

Péče o ledviny musí být každodenní, začíná přiměřeným a pravidelným přísunem čisté vody a zdravou, vyváženou stravou s nízkým obsahem soli. Strava by měla být natolik pestrá, aby obsahovala všechny důležité vitamíny, minerály, cukry, tuky a bílkoviny, zároveň nebyla pro organismus zatěžující a nevedla k nadváze.

Výborné jsou močopudné potraviny jako okurky, jablka, meloun, řepa a další zelenina a ovoce. Nezapomínejme také na udržování dobré kondice aktivním, pravidelným pohybem, který nám přináší zlepšení nálady a zvýšení fyzické odolnosti. V neposlední řadě je vhodnou péčí také užívání doplňků stravy podporujících přirozenou funkci ledvin a zároveň přispívajících k ochraně buněk.

Urinal Nefro

Aktivní a intenzivní podpora ledvin

Naše ledviny bez přestávky bojují za to, udržet naše tělo bez odpadů a toxinů, jejichž vlivům v moderním světě nikdo zcela neunikne. Toxiny, které ledviny prostřednictvím moči z těla vyplavují, mohou pro jejich vlastní buňky představovat nebezpečí.

Díky doplňku stravy Urinal Nefro existuje způsob, jak podpořit ochranu našich bojovníků s toxiny. Jehlice trnitá, extrakt z olivového listí či vysoce koncentrovaný výtažek z plodů kanadské brusinky s riboflavinem a selenem tvoří ojedinělý mix aktivních látek. Selen napomáhá chránit buňky a riboflavin udržet normální stav sliznic.

Složení Urinalu Nefro založené na přírodních extraktech podporuje vylučovací a čistící funkce ledvin a napomáhá jim při odstraňování škodlivin a odpadních látek z organismu. To mohou ocenit zejména osoby, které mají potíže se zadržováním vody v organismu, které vede k otokům horních i dolních končetin.

Také lidé, kteří už někdy prodělali onemocnění močových cest anebo jsou v rekonvalescenci po ledvinových obtížích by měli dopřát svým ledvinám aktivní a intenzivní oporu.

Máte nárok na vyšetření

Nezapomínejte na pravidelné kontroly hladin cukru v krvi, kontroly krevního tlaku a funkce ledvin. Máte na ně nárok v rámci preventivní prohlídky u vašeho praktického lékaře jednou ročně. Na Světový den ledvin máte možnost nechat si ověřit kondici vašich ledvin ve vybraných nefrologických a urologických ambulancích a dialyzačních střediscích.

 Více informací najdete na www.idelyn.cz