Penco® X-Ride ..unikátní cucací pastilka pro sportovce. V čem je unikátní její složení?

sport energie

Penco® X-RIDE je energetický  stimulant  v oválných tabletách s příjemnou třešňovou mírně nahořklou chutí. Obsahuje kombinaci biologicky aktivních látek s povzbuzujícími účinky. Nosičem těchto látek je glukóza s chladivým efektem v ústech.

Pojďme se na jednotlivé biologicky aktivní látky, obsažené v Penco® X-RIDE podívat podrobněji a proč zrovna jejich kombinace sportovcům může pomoci.

Kofein patří mezi nejznámější a nejrozšířenější povolené stimulanty ve sportu. Kofein stimuluje přímo centrální nervový systém (CNS). Snižuje fyzickou únavu a obnovuje mentální bdělost, především při nečekané slabosti a ospalosti. Stimulační účinky se projevují rychlejším tokem myšlenek, vyšší koncentrací a lepší tělesnou koordinací.

Uvádí se, že účinná hladina kofeinu vydrží v organizmu až několik hodin po suplementaci. Absorbovaný kofein zrychlí metabolizmus mastných kyselin a sníží rychlost rozkladu glykogenu ve svalových buňkách. Za normálního stavu svaly spalují především glykogen. Po podání kofeinu se během 10 až 20 minut začnou spalovat mastné kyseliny uvolněné ze zásobního tuku a ušetří se tak až polovina zásob svalového glykogenu.

Za zmínku stojí i zvýšení hladiny aerobního paliva rychlejší absorpcí glukozy ze zažívacího traktu do krve.

2

Dalším důvodem pro užívání kofeinu ve sportu je jeho schopnost generovat silné svalové kontrakce zvýšením přenosu vápníku, sodíku a draslíku do svalové buňky. Odtud se odvozuje jeho uplatnění ve vzpírání a v kulturistice. Snad nejdůležitějším výsledkem aplikace kofeinu ve sportu je potlačení fyzické a duševní únavy.

Ačkoliv Theobromin, získaný extrakcí z kakaových bobů (Theobroma cacao L.), je příbuzný kofeinu a má podobné stimulační účinky, neovlivňuje tělo prostřednictvím stimulace centrální nervové soustavy. Působí přímo na nervová zakončení v žilách, čímž dochází k jejich rozšíření (vasodilataci) a následnému rychlejšímu proudění krve. A jelikož kofein cévy naopak stahuje, vyrovnává tak theobromin nepříznivé účinky kofeinu na cévy.

Další složkou Penco® X-Ride je Taurin. Tato aminokyselina ovlivňuje přenos nervových vzruchů a signálů v nervové soustavě,  optimalizuje prokrvení mozku, tonizuje organizmus, zvyšuje koncentraci, rychlost reakcí a připravuje tělo na zvýšenou zátěž s celkovým pocitem pohody. Má také důležitý efekt i při snižování hladiny kyseliny mléčné, což je důležité u sportovců, při intenzivních trénincích.

Proč červená řepa?

Červená řepa je bohatá na dusičnany, které tělo mění na dusitany a následně na oxid dusnatý. Ten má vliv na maximální prokrvení a okysličení svalů během tréninku a po něm.  Díky tomu, že dilatuje cévy, zlepšuje přísun kyslíku i živin tam, kam je to potřeba. Zvýšené prokrvení  vede také k rychlejšímu odplavování laktátů a tím i k menší bolestivosti svalů.

A  co ta glukoza?

Glukóza slouží jako zdroj rychlé energie pro udržení maximální výkonnosti a zároveň jako vhodný nosič přítomných aktivních látek.