Pitný režim u dětí

pitny rezim u deti

Voda je nezbytnou součástí lidského organismu. Tvoří skoro 80% hmotnosti novorozence. S přibývajícím věkem toto číslo klesá. U dospělého člověka už tvoří ca 50-60% hmotnosti. Je to právě voda, která umožňuje metabolické procesy v těle a zároveň slouží také třeba k regulaci tělesné teploty či správnému fungování ledvin.

Již od narození je tedy pitný režim velmi důležitý. Pokud u dítěte dojde ke ztrátě třeba jen 10 % hmotnosti, může se jednat o závažný problém.

Pokud je dítě kojeno a je zdravé, není třeba mu dodávat žádné další tekutiny. Výjimku tvoří okamžiky, kdy je dítě nemocné, má teplotu nebo panují tropická vedra. I když se maminka snaží děťátko kojit častěji a tekutiny mu tak dodávat, někdy to nestačí a je třeba dodat tekutiny také jinou cestou. Stejné to je u dětí krmených mléčnou kojeneckou výživou.

Zlom nastává v okamžiku podání prvních příkrmů. Ze začátku, kdy dítě příkrmy ještě spíše ochutnává, můžeme s přidáním tekutin vyčkat. Zpravidla potomka ještě dokrmujeme mlíčkem. Když už ale sní celou porci příkrmu, podání tekutin je na místě.

Mezi nejvhodnější nápoje patří samozřejmě voda. Nejlepší je kojenecká voda, kterou je třeba pro děti přibližně do 9 měsíců navíc ještě převařit. S příkrmy mohou přijít na řadu také ovocné a zeleninové šťávy, ovšem v přiměřeném množství.

Tekutiny bychom dětem měli podávat průběžně, určitě nečekejme, až bude mít žízeň. Nejlepší volbou je tedy čistá voda, neslazené ovocné nebo bylinné čaje a již výše zmiňované ovocné a zeleninové šťávy. Ty jsou také zdrojem vitamínu C, zároveň ale jejich nadměrné požívání může podporovat vznik zubních kazů.

Kolik by toho děti měly vypít?

Batole by denně mělo přijmout cca 1,5 l tekutiny (včetně mléka a tekutiny ve stravě). Předškoláci by měly vypít cca 1,5 – 2 l tekutiny denně. Celkové množství přijatých  tekutin u školáka by se mělo pohybovat mezi 2-3 litry. V extrémním horku apod. je třeba podat dítěti tekutin více.

Batolata a děti předškolního věku by měly každý den vypít cca 500 ml mléka, zbytek pitného režimu tvoří další tekutiny.  Její množství závisí na věku a váze dítěte.

  • do 7 měsíců věku – 150-160 ml/kg
  • 8-12 měsíců věku – 100-140 ml/kg
  • 2.rok života – 80-120 ml/kg
  • 3.-.5.rok života – 80-100 ml/kg
  • 6.-10. rok života – 60-80 ml/kg
  • 11-14 rok života – 50-70 ml/kg

Co dělat, když potomek nechce pít?

I to se stává. Rozhodně ale nepřestávejme dítěti pití nabízet ani mu nedávejme nevhodné nápoje. Naopak stále nabízejme, střídejme druhy tekutin nebo se snažme část tekutin nahradit třeba ovocem či zeleninou. Na vině také může být nevyhovující lahev či hrneček. Zkuste tedy dítěti nabídnout jiný. Sice jich pak budete mít doma trochu víc (nebyla jsem na tom jinak), odměnou Vám ale bude spokojené děťátko.

Lahev

Náš tip: Vyzkoušejte skleněné lahve Lifefactory

Zdravé skleněné lahve Lifefactory jsou bez BPA a BPS. Jsou vyrobeny ze speciálního borosilikátového skla. Nepřejímají pachy nápoje uvnitř, ale jeho chuť zachovají. Pro snadnou manipulaci jsou opatřeny silikonovým návlekem, který zabraňuje vyklouznutí z ruky a rozbití lahve.

Trošku jsem se bála hmotnosti. Přeci jen, když je sklo silné a poctivé, není zrovna nejlehčí. Obavy byly zbytečné. Ano, plast je lehčí, ale sklo je prostě sklo. Vybírat můžete z lahviček pro miminka, lahví pro školáky i dospělé. Skvěle padnou do ruky, dobře se drží. Dětské  mají savičku, kterou můžete později nahradit pítkem. A ty pro školáky a dospělé? Activ uzávěr s rychlým průtokem pro sportovce, Flip uzávěr s širokým pítkem třeba na smoothie. Využití je široké.

Potěšilo mě také ucho na uzávěru pro snadné přenášení. To je pecka. Jediné, na co je třeba si dát pozor, na pečlivé uzavření láhve. Párkrát jsem nezacvakla uzávěr pořádně a nápoj se mi vylil. Příště už si ale dáte pozor. Ze skla totiž nápoj chutná úplně jinak, než z plastu.