Plánujete miminko? Máte nepravidelnou menstruaci? Hledáte alternativu?

O poruchách menstruačního cyklu ve vztahu k plodnosti žen hovoří MUDr. Tomáš Fait, Ph.D., Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN Praha

Funkční menstruační cyklus je základem možnosti otěhotnět…

Menstruační cyklus zdravé ženy trvá průměrně 28 dní s možnou odchylkou 5 dní. Jedná se o sled pravidelně se opakujících změn ženského organismu, který řídí vazby mezi vaječníky, podvěskem mozkovým a mozkem. Tyto změny se projevují menstruačním krvácením (důsledek odloučení sliznice dutiny děložní na konci cyklu) a schopností ženy otěhotnět díky ovulaci (uvolnění vajíčka v polovině cyklu).

Neplodnost postihuje 20% všech párů…

Neschopnost otěhotnět po roce nechráněného pohlavního styku je označována jako neplodnost. Dnes postihuje neplodnost asi 20% všech párů a stává se ve vyspělých zemích problémem. Příčiny mohou být ve stejném procentu na straně muže, kde počet spermií v posledních letech klesl o milióny, jako u žen. Příčiny neplodnosti žen jsou rozmanitější.

Déle trvající neplodnost páru, v praxi dva roky, je tedy již důvodem k vyšetření…

K základním vyšetřením patří hodnocení kvality spermií, hormonální profi l zobrazující funkci menstruačního cyklu ženy a ultrazvukové vyšetření malé pánve k vyloučení změn na děloze a zobrazení aktivity vaječníků.
Pokud řízení hormonálních procesů narušeno nedochází k uvolňování vajíček z vaječníku a nebo není správně připravena sliznice děložní k jeho přijetí. Kratší a delší cykly jsou spojeny s chyběním ovulace.
Extrémně silná či velmi slabá menstruace může být pro změnu znakem špatného dozrávání sliznice děložní.

Jaká jsou řešení…

Všechny takové poruchy lze samozřejmě řešit přidáním či naopak zablokováním hormonů. Přesto mnoho žen upřednostňuje alternativní metody léčby.

Alternativní metody zvyšují účinek klasické léčby sterility o 40-60%…

Významnou psychickou podporu v léčbě přináší phytofarmaka. Phytofarmaka jsou léky, které mají čistě přírodní původ. Obsahují výtažky z různých léčivých bylin. Některé léčivé byliny dokáží regulovat hormonální hladiny.
Příkladem může být drmek obecný (Vitex agnus-castus), užívaný tradičně k úpravě menstruačního cyklu.
Fytofarmaka mohou vést k zpravidelnění menstruačního cyklu a tím i k řešení neplodnosti. Při samotné léčbě neplodnosti mohou být kombinována s klasickou hormonální léčbou.

Mastodynon®

mastodynka
Díky speciálnímu složení a znamenité kvalitě

• tiší bolesti hlavy a podbřišku
• mírní přílišnou citlivost a bolest prsů
• zlepšuje náladu
• zbavuje otoků
• harmonizuje menstruační cyklus

Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalový leták!