Pociťujete diskomfort v intimních partiích? Kdy je třeba zbystřit?

Na internetu existuje více jak deset milionů tipů, jak pečovat o pleť či vlasy. Ale co v případě intimity, jak pečovat o svoji vaginu není přeci méně důležité téma. Na toto téma už toho ale najdeme mnohem méně. Zeptali jsme se proto gynekologa Tomáše Faita.

Existují témata a problémy, o kterých ženy hovoří úplně bez ostychu prakticky s každým. Problémy s aknózní pletí, lámajícími se vlasy a nehty, dokonce i o nehtové mykóze. Někdy se však vyskytnou i takové, o kterých se stydí říct i své nejlepší kamarádce. Řeč je v tomto případě o problémech a infekcích v rámci intimních partií a jejich projevech jakou jsou výtok či pálení. Jejich řešení byste však rozhodne neměly odkládat a o problému mluvit. Pokud dokonce těmito infekcemi trpíte častěji, nepodceňujte ani prevenci.

Nesnesitelné svědění a pálení, bílý hrudkovitý výtok či bolesti při pohlavním styku. To jsou nejčastěji příznaky vaginální infekce, která znepříjemňuje život mnoha ženám. Určitou formu vaginální infekce prodělá aspoň jednou za život každá druhá žena. Minimálně 10 % žen přitom trpí těmito nepříjemnými problémy opakovaně. „Problémem však zůstává, že mnohé ženy neumí rozlišit typ vaginální infekce, a tak volí nesprávnou léčbu,“ doplňuje gynekolog Tomáš Fait.

Ženy si často mylně myslí, že se jedná o mykózu a zapomínají na to, že existují i bakteriální infekce. Léčbu proto začínají přípravky, které ji nemusí vyléčit a může se jim tak opakovaně vrátit.

NEPODCEŇUJTE SPRÁVNOU PÉČI

Vznik vaginální infekce nesouvisí s nedostatečnou hygienou, jak si to mnohé ženy mohou mylně myslet. Naopak, jsou reakcí těla na změnu vaginální flóry vlivem stresu, psychické zátěže, náhle změny pH či teploty, těhotenství či menopauzu.

Tuto nepříjemnost však může způsobit i koupání v termální vodě či nošení sexy kalhotek nebo tang. Právě proto je třeba nepodceňovat vhodnou hygienu a používat přípravky pro ni určené. Klasická parfemovaná mýdla totiž mohou spíše škodit.

„Bohužel, parfemovaná mýdla jsou pro laktobacily škodlivé, oslabují přirozenou mikroflóru a ostatní baktérie nebo kvasinky se mohou přemnožit a způsobít nepříjemnosti. Proto se doporučuje pro intimní hygienu používat jen čistou vodu a speciální gely určené pro intimní partie. U žen, které pociťují projevy infekce doporučuji používat speciální kosmetické připravky, které podporují obnovu kolonií laktobacilů a přispívají tak k intimní rovnováze. Ty obsahují mimo jiné prebiotika,“ dodává gynekolog Tomáš Fait.

Právě pro tyto případy jsou určené například kosmetické přípravky Beliema od společnosti Idelyn, které jsou vhodné v případě obou typů infekcí – bakteriální i kvasinkové. Speciální Beliema Expert Intim Gelchrání před vznikem infekcí způsobených kvasinkami i bakteriemi, jejichž původ nám může být mnohdy záhadou.

Přípravek obsahuje jedinečný komplex kyseliny mléčné a aloe vera, které čistí a pomáhají odstraňovat nečistoty a bakterie a podporují udržení přirozeného pH intimních partií. Gel je navíc vyvinut přímo gynekology pro každodenní intimní hygienu a ochranu na těch správných místech. Určen je pouze pro zevní užití.

Dokonalý společník nejen na dovolenou a cestování, ale také jako součást stálé kosmetické výbavy pro každodenní hygienu. K dostání v lékárnách po celé ČR a ve vybraných drogeriích.

V případě, že vnímáte první nepříjemné pocity, vyzoušejte zklidňující krém Beliema® Expert, který obsahuje speciální prebiotickou složku BioEcolia®, kyselinu hyaluronovou, jež zvlhčuje i pokožku i kyselinu mléčnou a boritou, které odpovídají přirozenému vaginálnímu pH, a zklidňující složky jako měsíček lékařský a provitamíny E a B5.

V případě, že již cítíte nepříjemné projevy, jako výtok, zápach či pocity svědění a pálení, vyzkoušejte tablety první volby, vhodné jak v nepříjemných případech způsobených kvasinkami tak bakteriemi. Například vaginální tablety Beliema® Effect obsahují bakterie rodu lactobacillus acidophilus a kyselinu mléčnou, které pomáhají obnovit a stabilizovat rovnováhu vaginální mikroflóry a zároveň redukovat nepříjemné příznaky vaginálního zánětu.

Pro předcházení vzniku vaginálních infekcí je vhodné se zamyslet i nad změnami životního stylu:

  • Snažte se nekonzumovat příliš potravin, které obsahují vysoké dávky cukru.
  • Pro pravidelnou intimní hygienu používejte mýdla pro ni určená, která mají optimální pH. Vhodný je například Beliema Expert Intim Gel obsahující kyselinu mléčnou a aloe vera. Svým složením tak podporuje zachování přirozených hodnot pH v intimních partiích a zároveň podporuje přirozenou vaginální mikroflóru.
  • Krajky a satén si nechte na výjimečné situace. Noste bavlněné spodní prádlo
  • Zařaďte do jídelníčku „nepřátele“ kvasinek, a to například cibuli nebo pórek, česnek, křen či ostrou hořčici. Také nezapomínejte na přírodní jogurt

Více informací na www.idelyn.cz