Podpořte skrytý potenciál vašich dětí výživou!

děti

Určitě si přejete, aby se vašim dětem ve škole dařilo. Všichni rodiče dětem dopřejí, aby načerpaly co nejvíce vědomostí, protože chápou spojení mezi vzděláním a životním úspěchem. Jak jim můžete pomoci s rozvojem jejich potenciálu? Jak zabezpečit, aby kvůli virovým infekcím chyběly na vyučování, co nejméně?

 

Ujistěte se, že děti mají v noci dostatek spánku a dbejte na to, aby se zdravě stravovaly. V žádném případě nepodceňujte snídani – je nejdůležitějším jídlem dne. Ranní jídlo zásobuje mozek energií, ovlivňuje taktéž paměť a koncentraci, což je velmi důležité pro soustředění se dětí ve škole.

Pozoruhodná je studie publikovaná Americkou asociací dietologů, která potvrdila u dětí a dospívajících, kteří snídají, vyšší poznávací funkce spojené s pamětí, lepší dosažení hodnocení v testech a školní docházce.

Pokud chcete mozek dětí nastartovat na co nejvyšší obrátky, zařaďte do jejich jídelníčku nutričně bohatou snídani s vysokým podílem vlákniny. Zdravá snídaně může obsahovat celozrnné toasty, cereálie a ovoce, nízkotučné mléčné výrobky nebo sójové nápoje.

Ryby na bystrou mysl

Zdravý oběd taktéž zásobuje mozek energií. Zvyšuje paměť, náladu a koncentraci, umožňuje dětem soustředit se během celého dne. Dopřejte jim dostatek celozrnných výrobků, proteinů (maso, ořechy, luštěniny, sója), ovoce, zeleniny a dbejte na to, aby pravidelně konzumovaly ryby! Právě ryby jsou často označované jako jídlo paměti.

Víte proč? Ryby žijící ve studených vodách, jako losos, halibut a tuňák, jsou bohaté na zdraví prospěšné omega-3 esenciální mastné kyseliny – kyselinu dokosahexaenovou (DHA), důležitou pro růst a vývoj buňkových membrán v mozku, nervového systému a očí (jej vysoká koncentrace v mozku podporuje dobré myšlení) a kyselinu eikosapentaenovou (EPA), která má silný vliv na náladu a chování dětí.

Máte doma vybíravého jedlíka?

Odborníci zabývající se zdravou výživou doporučují dvě porce ryb týdně. Není to však jednoduché, pokud jsou vaše děti vybíraví jedlíci, nemají rádi ryby, nebo jste zmítáni rodičovskou obavou z přijmu zvýšeného množství rtuti nebo jiných kontaminantů z ryb žijících v nezdravých vodách.

V takovém to případě můžete zvolit variantu B – sáhnout po přírodních doplňcích stravy Jamieson ve formě čistého oleje omega-3 ve žvýkacích želatinových pastilkách Omega-3 Kids Gummies ve tvaru rybiček s lahodnou příchutí ovoce (jahoda, banán, pomeranč, broskev, zelené jablko).

Dodají vašim dětem stejné výhody jako jezení ryb. Naservírujte jim je s jídlem a vyhnete se rybí chuti. Přípravek se získává z ryb žijících ve studených vodách severních moří, které se živí planktonem. Při jejich výrobě se využívá 360 patentovaných výrobních postupů a kontrolních testů kvality, které zabezpečují maximální aktivitu a biologickou dostupnost účinných látek.

Početné studie potvrzují, že ryby bohaté na omega kyseliny a rybí olej, jako doplněk stravy, jsou důležité pro dětské učení a chování. Například Journal of Pediatrics ve své studii uvedl, že dostatečný příjem DHA u žen během těhotenství pozitivně ovlivňuje vizuální, poznávací a motorický rozvoj u dětí.

Vědci z Oxfordské univerzity v studii zabívající se účinky rybího oleje, kterou publikovali v magazínu Pediatrics, poukázali na pozitivní vliv omega-3 mastných kyselin na děti s poruchami učení – při užívání doplňků stravy ve formě rybího oleje prokázaly zlepšení ve čtení, psaní a chování.

Pro optimální výkon mozku a dobrý zdravotní stav je stejně jako správná výživa nevyhnutelný také dostatek spánku. Přeplněný rozvrh vede často k pozdějšímu odchodu dítěte do postele a k brzkému vstávání. Děti však nevědí bez spánku správně fungovat – mohou se cítit vystresované nebo unavené, což vede k poruchám učení a výkyvu nálad.

Dopřejte dětem dostatek slunce

Udělejte si v duchu rekapitulaci času stráveného s dětmi v přírodě, na slunci… Nedopadla v prospěch slunečního záření? Bohužel, většina rodin je na tom stejně – dětem i rodičům chybí dostatek sluníčka a tím i slunečního vitamínu D3 (cholekalciferolu), který pomáhá budovat imunitu a zasahuje do mnoha základních pochodů v organismu. Jeho výrazný a rychlý pokles se připisuje novému fenoménu – interiérovému televiznímu a počítačovému otroctví a pandemii obezity spojené se vzestupem objemu tělesného tuku, do kterého se část vitamínu D3 přesouvá.

Na velmi nízké koncentraci vitamínu D3 u českých dětí a adolescentů ve všech věkových skupinách poukázala studie uskutečněná Klinikou pro děti a dorost A. Getlíka SZU. Velmi nepříznivý je fakt, že jeho nedostatek má až 77, 7 % dětí, hlavně v podzimním a zimním období.

Vitamín D3 přitom hraje důležitou roli v boji proti virům. Zvýšenou vnímavost organismu na virové infekční onemocnění připisují pediatři spíše změnám imunitních reakcí hostitele způsobeným nedostatkem vitamínu D3 než změnám výbojnosti virů.

Při virových infekcích dýchacích cest je podle nich rozhodující tlumivý účinek vitamínu D3 na průběh zánětu. Bez vitamínu D3 je imunitní systém neaktivní a poskytuje jen malou nebo žádnou ochranu před napadením mikroorganismem. S vitamínem D3 v krevním řečišti se T buňky, nejdůležitější článek imunitního systému, „ozbrojí” a začnou vyhledávat vetřelce, kterých zničí a z těla vyloučí. Proto imunitní reakce vyžaduje  přítomnost vitamínu D3!

Pomoc – přírodní sluneční vitamín

Deficit vitamínu D3 dokáže výborně doplnit optimální přírodní sluneční vitamín D3 v přípravcích Jamieson. Vyrábí se speciální patentovanou technologií z čistého „slunečního” lanolinu z ovčí vlny, z ovcí chovaných na slunečných pastvinách Nového Zélandu. Účinný způsob, jak zvýšit u dětí hladinu vitamínu D3 v krvi, je podle pediatrů příjem 400 IU vitamínu D3 denně a při jeho vysokém deficitu i několika násobně více.