Podpořte svoji mikrobiotu. Chraňte své zdraví

střevo

Každý z nás už určitě někdy překonal aspoň jednu z mnoha poruch trávení (např. průjem, nadýmání) nebo jiné onemocnění (např. ekzém nebo kvasinková infekce). Avšak neexistuje jednotný postup na zlepšení zdraví trávicího systému a podporu imunity, který by byl vhodný pro všechny. Proto vám pomůžeme zjistit, jaký typ střeva máte, a poradíme vám, co byste měli udělat, abyste se opět cítili dobře.

Zdravé střevo

Symptomy

Pokud vás netrápí příliš mnoho trávicích potíží, patříte k těm šťastnějším. Navzdory tomu však existuje množství důvodů, proč byste se měli starat o zdraví vašeho trávicího systému. Pokud si vytvoříte zdravé bakteriální prostředí ve vašem střevě (známé jako „mikrobiom“), zabezpečíte lepší ochranu vašeho organismu pro případ nemoci, cestování nebo potřeby užívání antibiotik.

Jak postupovat

Lidé si často myslí, že jogurt je dobrým zdrojem probiotik. Avšak jogurt často obsahuje pouze probiotika, které mají v porovnání s doplňkem stravy nízkou účinnost. Z tohoto důvodu jogurt nedokáže zabezpečit stejné terapeutické výhody. Jogurt může taktéž obsahovat cukr, umělé sladidla a přídavné látky, které mohou snížit účinnost probiotik. Pokud chcete získat více probiotik ze stravy, zvyšte příjem fermentovaných potravin, které jsou bohaté na probiotika, jako např. kombucha, kimchi, miso, kysané zelí, nakládaná zelenina a kefír, nebo užívejte doplněk stravy s obsahem probiotik.

1a

Střevo a antibiotika

Symptomy

Jeden ze čtyř pacientů, který užívá antibiotika z důvodu bakteriální infekce, dostane průjem někdy v průběhu antibiotické léčby resp. po ní. Většina antibiotik má širokospektrální účinek, to znamená, že nezabíjejí pouze „špatné“ bakterie, které způsobují infekci, ale také „dobré“ bakterie, které sídlí ve střevech. S cílem zabezpečit optimální zdraví trávicího systému je důležité, doplnit probiotika do vašeho organismu i v případě, že v souvislosti s užíváním antibiotik nedostanete průjem.

Jako postupovat

Probiotikum s vysokou účinností je nejvhodnějším prostředkem, který dokáže potlačit potenciální vedlejší účinky v souvislosti s antibiotickou léčbou. Je důležité připomenout, že antibiotika a probiotika by se měla užívat minimálně s odstupem 3 hodin. Ideální je začít užívat antibiotika a probiotika ve stejný den a následně pokračovat v užívání probiotik minimálně 7 – 10 dní po skončení léčby antibiotiky. Podpoříte tak opětovné osídlení střev prospěšnými bakteriemi.

Nemocné střevo

Symptomy

Sezóna chřipek a nachlazení tento rok „udřela“ plnou sílou. Mnozí z nás se cítí zle a museli zůstat doma, což je vzhledem na chladné zimní měsíce běžné. V případě, že máte oslabený imunitní systém, můžete trpět celkovou únavou, nevolností, zvracením a průjmem.

Jak postupovat

Pokud se necítíte dobře, zůstaňte doma a oddychujte. Je to nevyhnutelné, aby se váš organismus mohl zotavit. Pokud máte horečku, průjem nebo zvracíte, dbejte na dostatečný příjem tekutin – např. voda, vývar nebo horký čaj. Můžete taktéž podpořit zdraví vašeho střeva prostřednictvím probiotik, které se užívají jednou denně.

1

Nafouklé střevo

Symptomy

Pokud vás často trápí plynatost, nafukování, bolest břicha nebo křeče, možná máte syndrom dráždivého střeva (IBS), poměrně běžnou poruchu, která postihuje střeva. Kanada patří v celosvětovém měřítku mezi krajiny s nejvyšší mírou výskytu IBS. Podle odhadů trpí na IBS více než 5 mil. Kanaďanů. 1Stravovací návyky mohou hrát určitou roli při vzniku IBS, přičemž u mnoha osob s IBS byla zjištěna abnormální střevní mikroflóra (bakteriální prostředí v trávicím traktu). 2

Jak postupovat

Změny ve stravování – např. konzumace potravin bohatých na vlákninu, potravin s nízkým obsahem tuku, vyhýbání se jídlům s obsahem cukru (např. různé bonbony) – mohou přispět ke zmírnění příznaků IBS. Vyloučení některých potravin a jejich opětovné postupné zaražení do jídelníčku vám pomůže určit, které potraviny vedou ke zhoršení příznaků. Můžete se taktéž dozvědět více o dietě FODMAP (fermentovatelné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly), která pomáhá zvládnout symptomy IBS, což může zahrnout vyloučení potravin, jako jsou např. mléčné výrobky, jablka, brokolice, fazole a kofein. Pokud problémy přetrvávají, zvažte užívání doplňku stravy s probiotickým kmenem, který je speciálně určen na zmírnění těchto příznaků.

Střevo a cestování

Symptomy

Cestovatelský průjem – vyskytující se po konzumaci jídla resp. nápojů, které jsou kontaminované bakteriemi – je podle amerického Centra pro kontrolu nemocí a prevence, nejčastějším onemocněním v případě osob, které cestují do zahraničí, a postihuje přibližně 10 mil. lidí ročně. Zaručeně vám dokáže pokazit dovolenou, která měla být plná zábavy a relaxu.

Jak postupovat

S cílem předejít cestovatelskému průjmu je obzvlášť důležité, abyste věnovali pozornost bezpečnosti potravin. V případě, že cestujete do krajin, kde nemáte informace o kvalitě vody z vodovodu, vyhněte se pití takovéto vody resp. používání z ní vyrobených kostek ledu. Taktéž nekonzumujte syrovou zeleninu (např. hlávkový salát), která mohla být umytá takovouto vodou. Raději si dvakrát promyslete, zda si koupíte jídlo od pouličního prodejce, který nabízí nedostatečně tepelně upravené maso, resp. zda zkonzumujete bramborový salát, který mohl být příliš dlouho vyložený ve venkovním bufetu. Pokud chcete být při cestování obzvlášť opatrní, pro jistotu si přibalte do kufru vhodný přípravek.

1b

Střevo miminka/dítěte

Symptomy

Pokud máte miminko resp. malé dítě/děti, určitě máte občas pocit, že je soustavně nemocné. Imunitní systém dítěte není až do věku cca 5 – 6 let úplně vyvinutý. Je teda pochopitelné, že bakterie, s kterými přicházíme do kontaktu, dříve vyvolají onemocnění u dítěte, než u dospělé osoby, která má plně vyvinutý imunitní systém. Probiotika pomáhají vybudovat ideálnější mikrobiom (bakteriální prostředí) v jejich trávicím traktu a podporují celkové zdraví imunitního systému.

Jak postupovat

Je vhodné děti naučit, aby si často umývaly ruce mýdlem a teplou vodou, obzvlášť před jídlem a ihned po návratu ze školky nebo školy. Vyhněte se však nadměrnému používání antibakteriálních mýdel a dezinfekčních gelů. Chcete, aby vaše dítě bylo čisté, avšak určitě nechcete na jeho pokožce vytvořit sterilní prostředí. Pro vybudování imunitního systému je nevyhnutelné, aby pokožka dítěte přicházela do kontaktu s některými bakteriemi. Pokud chceme dítěti poskytnout extra ochranu, stačí do jeho stravy zařadit probiotikum vhodné pro miminka resp. děti.

Použitá literatura

  1. Canadian Digestive Health Foundation. Irritable Bowel Syndrome. Accessed from:http://www.cdhf.ca/en/disorders/details/id/12
  2. Niedzielin K, Kordecki H, Birkenfeld B. (2001). A controlled, double-blind, randomized study on the efficacy of Lactobacillus plantarum 299V in patients with irritable bowel syndrome. Eur J Gastroenterol Hepatol, 13: 1143-47.