Popáleniny – Mölnlycke

blog_popaleniny_Mölnlycke

Popáleniny patří k nejčastějším úrazům zejména v letních měsících, kdy si většina z nás užívá společných táboráků na chatách, případně zahradních párty s grilem.

V případě, že popáleninový úraz zasáhne hlubší vrstvy kůže, nebo je postižená větší plocha než 1% povrchu těla (odpovídá ploše dlaně popáleného), případně je zasažený obličej, nebo genitálie, je vždy lepší vyhledat lékařskou pomoc. Nicméně drobné popáleniny, nezasahují hlubší vrstvy kůže a plochu nad 1% povrchu kůže, můžeme za použití kvalitních materiálů ošetřit sami a vyhnout se tak dlouhému pobytu v čekárně nemocnice.

Jak tedy postupovat a jak poznám, že se nejedná o hlubší postižení?

Nejprve je důležité postiženou část kůže chladit, nejlépe tekoucí čistou vodou. Po ochlazení důkladně prohlédneme postižené místo. Jestliže vidíme jen červené zbarvení kůže, jedná se o popáleninu prvního stupně.

Popáleniny 1. stupně

Popáleniny prvního stupně se vyznačují červenou kůží s lehkým otokem. Mohou vzniknout nejen přímým kontaktem s tepelným zdrojem, ale i při vystavení kůže slunečnímu záření. Bývají bolestivé, ale hojí se rychle a spontánně bez viditelných následků a jizvy. Je to z důvodu postižení pouze svrchní vrstvy kůže – epidermis. Zde je důležité vyhnout se mechanickému dráždění postiženého místa a kůži hydratovat.

Jestliže ale vidíme puchýř, jedná je již o popáleninu druhého stupně

Popáleniny 2. stupně rozdělujeme podle hloubky na 2a a 2b.moln

Popáleninu 2a lze charakterizovat jako termické zranění postihující svrchní vrstvu kůže (epidermis), ale na rozdíl od popáleniny prvního stupně zasahuje i do další vrstvy kůže (dermis). Tento typ popáleniny je velmi bolestivý a hojí se dle rozsahu 7 – 21 dní s následnou pigmentovou skvrnou. Na postižené části těla jsou patrné tenkostěnné mokvající puchýře.

Při ošetření je nutné postiženou oblast nejprve chladit a následně použít takové krycí materiály, které jsou šetrné k postiženému místu, tzn. nepřilepí se do rány ani nepoškodí okolní zdravou kůži. Označují se také jako tzv. atraumatická krytí. Taková krytí umí nejen účinně mechanicky chránit vlastní ránu, ale vytvoří i optimální prostředí pro hojení a formování jizvy. Společnost Mölnlycke Health Care doporučuje krytí Mepilex Lite. Z bohatých klinických zkušeností je známo, že při používání krytí Mepilex Lite nedochází ke vniku hypergranulací (přerůstání tkáně nahoru) a zároveň popálenina méně bolí. Toto krytí má kontaktní silikonovou vrstvu a samolepící okraj. Je pro pacienta velmi komfortní a díky tělové barvě i diskrétní. Vrstva z měkkého silikonu zajistí, že nedojde k přilepení krytí do lůžka rány a následnému jejímu poškození a bolesti.

Popálenina 2bmoln 2

U popáleniny 2b je postižena jak svrchní vrstva kůže – epidermis, tak hlubší vrstva – dermis. Na rozdíl od popáleniny 2a ale není postižena pouze její svrchní část, ale kůže je zasažena hlouběji. Postižená plocha má smíšenou barvu od červené až po voskově bílou. Vidíme zde popraskané puchýře. Rány mokvají a jsou velmi bolestivé. Hojení zde probíhá v případě, že se nevyskytnou žádné komplikace 4 – 8 týdnů. Tento stupeň popálení se již hojí jizvou a měl by jej ošetřovat lékař.

Mepilex Lite lze využít nejen k ošetření drobných popálenin, ale lze jej z výhodou použít i při ošetření různých oděrek a puchýřů.

Mepilex Lite  může na ráně zůstat několik dnů, aniž by bylo potřeba je vyměňovat. Díky svým unikátním vlastnostem tak zajistí, že se rány hojí daleko rychleji a výměna náplastí není bolestivá. To ocení zvláště dětští pacienti.

Všechny další hlubší stupně popálenin je již třeba nechat ošetřit lékařem.

Péče o jizvymoln 3

Ihned po zhojení popálené plochy od stupně 2a doporučujeme také řádně pečovat o vzniklou jizvu. To můžeme zajistit speciální náplastí na jizvy Mepiform. Tento materiál příznivě ovlivňuje tvorbu jizvy tak, aby byla co nejméně viditelná, malá a barevně nenápadná. Při nošení je tento materiál díky tělové barvě velmi diskrétní, zároveň neomezuje nemocné v pohybu. Je důležité pamatovat na to, že Mepiform se musí aplikovat pouze na suchou jizvu/pokožku. V případě, kdy je ošetřovaná oblast vlhká nebo mastná, tento materiál na kůži nedrží.

Každá jizevnatá tkáň může být problémem do budoucna nejen z hlediska estetického, ale i funkčního. Je zde vždy riziko kontraktur (zkrácení kůže, šlach,…), omezení pohybu a vzniku hypertrofických jizev. Dá se říci, že každé vážnější termické zranění nepřináší postiženému jen jizvu na těle, ale i na duši.moln 4

V období vyzrání jizvy je potřeba také tuto oblast udržovat vláčnou, aby zvláště rozsáhlejší jizvy nepraskaly. Tady se velmi dobře uplatňuje mast Epaderm. Má unikátní a přitom velmi jednoduché složení, takže udržuje kůži velmi dlouho vláčnou a dobře hydratovanou. Tuto mast je možné použít nejen k promazávání kůže, ale i ke koupelím a mytí.