Poruchy přijmu potravy – známé i méně známé formy

Když se řekne poruchy příjmu potravy, mnoho z nás si představí hlavně anorexii a bulimii. Víte, že mimo tyto dvě poruchy, se to této kategorie řadí také bigorexie nebo orthorexie? Dnešní článek vám přiblíží nejen posedlost zdravou stravou a záchvatovité přejídání, ale také závislost na cvičení.

Co jsou poruchy přijmu potravy (PPP)

Poruchy přijmu potravy jsou velmi zjednodušeně psychická onemocnění, během kterých nemocný používá jídlo k řešení svých problémů. Zatímco pro zdravého člověka je jídlo běžnou součástí života, někteří nemocní, kteří trpí PPP začnou postupně stavět jídlo na první místo svých priorit a myšlenky se točí pouze kolem něj. Mezi PPP řadíme:

ruler-1899028_12801.Mentální anorexie – lidé, kteří trpí mentální anorexií – (většinou se jedná o dívky a ženy), mají zkreslené představy o svém těle, vidí se jinak, než ve skutečnosti vypadají (mají pocit, že jsou příliš tlustí, a že by měli co nejdříve a co nejvíc zhubnout). Nemoc se může vyskytnout již v pubertě, kdy jsou dívky citlivé a špatně snáší tělesné změny nebo posměšky na jejich postavu.

Následky nemoci jsou velmi vážné:

 • Dívky a ženy přestanou menstruovat a mají větší pravděpodobnost neplodnosti
 • Zhorší se kvalita vlasů, nehtů, i kůže
 • Špatně se hojí rány a oděrky
 • Trpí zimnicemi
 • Jsou častěji unavené
 • Mají nepravidelnou stolici
 • Organismus je celkově velmi oslabený, pacient je podvyživený
 • Neléčená anorexie může způsobit rozvrat organismu a skončit smrtí
  Dívky a ženy přestanou menstruovat a mají větší pravděpodobnost neplodnosti

2. Mentální bulimie – bulimie se vyznačuje tím, že se střídá hladovění s přejídáním, které končí výčitkami a zvracením. Jako podpůrné prostředky k dosažení cíle jsou užívány léky, a to zejména laxativa (projímadla), anorektika (přípravky na hubnutí) nebo antidiuretika (léčiva bránící nadměrné ztrátě vody z organismu). Vzhledem k velmi častému zvracení dochází k:

 • Minerálnímu rozvratu organismu
 • Dehydrataci
 • Pálení žáhy
 • Dalším problémům trávícího traktu (obsah kysliny chlorovodíkové v žaludku)

3.Záchvatovité (psychogenní) přejídání – od bulimie se liší tím, že po přejedení nenásleduje zvracení a tím pádem nedochází ke snižování hmotnosti (ba právě naopak). Nemoc je typická jak pro ženy tak pro muže a je stejně nebezpečná jako předchozí dvě PPP, ač nevede k hubenosti.

Další méně známe, ovšem neméně závažné PPP

Bigorexie
bodybuilder-646482_1280Další z forem poruch přijmu potravy se vyznačuje posedlostí svým vlastním tělem a vzhledem. Vyskytuje se častěji u mužů, kteří tráví veškerý svůj volný čas posilováním a užíváním doplňků stravy, aby dosáhli co nejlepšího vzhledu a co největších svalů. Někteří se netají ani tím, že záměrně užívají anabolické steroidy, které berou jako správnou a rychlou cestu k nárůstu svalové hmoty. A jaké jsou příčiny bigorexie? V první řadě to jsou sociální sítě a média, které se hemží vysportovanými těly – slabší jedinec snadno podlehne módnímu trendu a ze zdravého sportování se stane posedlost a přehnaná touha být krásnější, svalnatější a atraktivnější.

Orthorexie
Zjednodušeně řečeno se jedná o nezdravou posedlost zdravým stravováním. Začíná mnohdy velmi nevinně – nemocný jeví větší zájem o zdravou stravu, obchody, které ji prodávají, zpracování potravin a končí naprostou závislostí. Lidé, kteří trpí orthorexií mají panický strach z nezdravého jídla, bojí se o nárůst hmotnosti, nekvalitní zpracování konzumovaných potravin a často bývají podvyživení. Na jídlo myslí neustále, často o něm hovoří a mnohdy přijdou o přátele a známé, se kterými si nemají co říct. Zdravá strava a přemýšlení o potravinách není rozhodně nic špatného, ba naopak, myslete ale na to, že žádný extrém není správný, natož pak zdravý.

Drunkorexie
Raději vynechám jídlo, abych si mohl /mohla dopřát skleničku alkoholu – i tyto myšlenky se honí hlavou lidem, kteří trpí drunkorexií. Jedná se o poruchu příjmu potravy, kdy si nemocný záměrně ubírá jídlo, aby si mohl dát kalorický alkohol. Většinou se jedná o tvrdý alkohol, tzv. prázdné kalorie. Stejně jako u předchozích forem poruch přijmu potravy myslí nemocný často na jídlo + alkohol a snaží se docílit úbytku hmotnosti.

drink-428310_1280