Potíže s lupénkou nebo atopickým ekzémem? Krémy Epaderm® ulevují od svědění a hydratují pokožku

V nadcházejícím chladném podzimním a zimním počasí dochází k zvýšenému vysušování pokožky vystavené chladu. U pacientů s lupenkou, nebo atopickým ekzémem je vysoké riziko zhoršení projevů onemocnění. K problémům se suchou kůží v zimním období dochází ale také u zdravých osob vlivem vysoké zátěže kůže čisticími prostředky a nevhodnou kosmetikou v kombinaci s chladným počasím, které výraznou měrou přispívá k nadměrnému vysušování kůže.

V případě, že má naše kůže optimální množství vody (hydratace) je pokožka hladká, elastická a poskytuje nám ochranu před škodlivinami z vnějšího prostředí. Udržení vody i ve svrchních vrstvách kůže pomáhají zajistit lipidy (tuky). To znamená, že v případě suché pokožky nestačí dodávat kůži vodu, ale je nutné připojit i mastnou lipidovou složku.

Ekzém

Atopický ekzém je dlouhodobé nebo opakovaně se vracející kožní onemocnění, které postihuje především kojence, děti a mladistvé. Méně často příznaky přecházejí do dospělosti, nebo se až v dospělosti poprvé objeví. Již název tohoto onemocnění dobře ukazuje jeho průběh. Na jeho vzniku se podílí mnoho faktorů. Z těch vnitřních faktorů jsou to především dědičnost a různé druhy alergií, z vnějších faktorů pak nadměrné mytí a používání mýdel, sprchových gelů a kosmetiky, prací prostředky, nošení nevhodného oblečení, kontakt se saponáty, chemikáliemi a jinými dráždidly v běžném životě i v pracovním prostředí. Velký vliv na vznik a zhoršování ekzému má také špatné životní prostředí a v neposlední řadě i stres.

Atopický ekzém je chronické onemocnění s mimořádným dopadem na kvalitu života nemocného dítěte i celé jeho rodiny. Léčba atopického ekzému je soubor aktivit a není to jen „užívání léků“. Předání informací rodičům nemocného dítěte je základním opatřením a týká se příčin onemocnění, prevence spouštěcích faktorů i léčby.

Tak jako se projevy a průběh atopického ekzému u různých pacientů velmi liší, tak je u každého nemocného potřeba „ušít léčbu na míru“ a stanovit individuální léčebný plán. Léčba se také velmi liší podle věku nemocného.

Základní kroky při léčbě atopického ekzému jsou tyto:

– Snížit závažné příznaky onemocnění v době zhoršení léky předepsanými lékařem.

– Předcházet dalším vzplanutím onemocnění správnou péčí o kůži, sledováním provokačních faktorů a jejich omezením. Zde může významně pomoci alergologické vyšetření.

– Zabezpečit dlouhodobou péči o atopickou pokožku pomocí zvláčňujících (promašťujících) krémů.

Dlouhodobě příznivě ovlivnit celkový průběh onemocnění prevencí, režimovými opatřeními, vhodnou životosprávou a systematickou léčbou.

Hlavním cílem při léčbě ekzému je co nejrychleji zahojit zanícená místa a průběžně obnovovat přirozenou kožní bariéru. Toho lze dosáhnout neustálým promazáváním pokožky. Vhodné jsou také olejové koupele. Je důležité se vyvarovat používání parfémů a obyčejných mýdel. Na různé formy ekzému pak volíme různé typy přípravků – obecně platí: na mokré mokrým, na suché suchým.

Jak si pomoci sám?

1. Hydratovat

Suchá kůže je pro atopiky zlo. Proto kůži mazejte mastmi a krémy, které ji dostatečně zvlhčí, odborně se jim říká emoliencia. Používání emoliencií doporučuje také britská organizace The National Institute for Health and Care Excellence (NICE).

2. Nikdy kůži neškrábejte

Škrábání nemoc jen rozšiřuje a znemožňuje kůži, aby se uzdravila. Můžete zkusit oblečení a návleky Tubifast. Oblečení je přiléhavé a má ploché švy, které nijak kůži nedráždí.

3. Léčebné koupele

Připravte si koupel, které zklidní a hydratuje pokožku. Rozpusťte asi 4 g přípravku Epaderm Ointment v horké vodě (odpovídá velikosti mince 5 Kč), nechte směs zchladnout a přilijte do koupele. Horkou směs neaplikujte přímo na kůži, popálili byste se. Horká voda se používá, aby se přípravek lépe rozpustil – podobně jako se cukr rozpouští v čaji.

4. Teplota vody

Horká i studená voda jsou špatně. Koupejte se zásadně ve vlažné. Opatrně také na příliš chemicky čištěnou vodu. Některým atopikům nemusí vůbec dělat dobře například voda v bazénech. Hned po koupeli kůži jemně osušte, odpařování vody totiž kůži vysušuje, poté kůži potřete speciálním hydratačním prostředkem.

5. Vlhký zábal

Mokrý zábal se jako terapie používá velmi často. Jedná se o kombinaci emoliencií (změkčovadel) a fixačních obvazů. Naneste na postiženou kůži Epaderm Cream a navlhčené oblečení Tubifast. Takto dohromady pak změkčovadlo a vlhká vrstva udržují pokožku hydratovanou a snižují zánět či podráždění. Vlhká vrstva také zklidňuje pokožku a pomáhá snižovat svědění.

6. Suchý zábal

Existuje i suchá varianta zábalu – naneste emoliencium na postiženou kůži a překryjte suchou vrstvou Tubifast oděvu nebo obvazem. Suchý zábal se hodí jako rychlá pomoc, pokud potřebujete odejít z domu nebo je velmi chladné počasí.

Epaderm®

 • Ulevuje od svědění
 • Přirozeně obnovuje ochrannou kožní bariéru
 • Hydratuje a regeneruje
 • Lze ho používat dlouhodobě
 • Je vhodný pro nejmenší děti, pro těhotné i kojící ženy

TIP: Používejte Epaderm® nejen k promazání pokožky, ale také místo mýdla nebo jako přísadu do koupele.

Epaderm® Cream

 • Ulevuje od svědění
 • Zastavuje koloběh svědění, škrábání
 • Přirozeně obnovuje ochrannou kožní bariéru
 • Hydratuje a regeneruje
 • Desinfikuje
 • Lze ho používat dlouhodobě
 • Je vhodný pro nejmenší děti, pro těhotné i kojící ženy

Více na www.epaderm.cz