Pozor na cestovní trombózu!

Dovolená je vytoužená a hlavně zasloužená část roku pro většinu z nás. Čas plný relaxace, odpočinku a neopakovatelných zážitků. Tedy až na tu dlouhou cestu, která nás dělí od vysněného cíle. Několikahodinové sezení v autě či letadle je nejen nepohodlné, ale může nám přivodit i vážné zdravotní komplikace např. v podobě cestovní trombózy.

Trombóza je vznik krevní sraženiny, neboli trombu, uvnitř cévy. Dochází tak k ucpání průtoku krve, která jinak koluje naším oběhovým systémem. Příčiny jsou nejrůznější – od vrozeného sklonu ke zvýšenému srážení krve, přes poškození žilní stěny při operaci či úrazu, stresové situace, obezitu, kouření, užívání antikoncepce nebo zpomalení průtoku krve právě v důsledku dlouhého sezení při cestování. Pokud se tedy chystáte na delší cestu autem či letadlem, rozhodně byste měli zbystřit a být připraveni.

Riziko cestovní trombózy

Riziko cestovní trombózy se obecně zvyšuje až čtyřnásobně v případě, že vás čeká cesta delší než čtyři hodiny. Hlavní problém nastává v tom, že člověk sedí v jedné poloze s minimálním pohybem dolních končetin. Tím se vyřadí z funkce tzv. svalová pumpa, která napomáhá toku krve proti zemské gravitaci. Zvláště, když se k tomu přidá těsné oblečení a malý prostor pro nohy, který je typický pro auto i letadlo, může velmi snadno dojít ke zpomalení toku krve v nohách a zvyšuje se tak šance na vznik krevní sraženiny. Další problém, který napomáhá vzniku trombů při cestování, je i snížený příjem tekutin, který zhoršuje plynulé proudění krve.

Trombóza však sama o sobě život neohrožuje. Avšak velmi nebezpečný je okamžik, kdy se cestující po přistání postaví. V tu chvíli se opět proudění krve obnoví a hrozí utržení trombu. Ten pak cestuje krevními cévami přes srdce až do plic, kde může ucpat jednu z plicních krevních cév a nastává plicní embolie. V případě, že postižený nedostane okamžitou lékařskou pomoc, zpravidla umírá.

Jak se chránit?

Obecně se pro minimalizaci vzniku trombózy doporučuje dodržovat zdravý životní styl, nekouřit, dbát na dostatek pohybu, vyhýbat se stresovým situacím, apod. Vyzkoušet můžete i novinku v podobě doplňku stravy SanguiFLOW. Unikátní přírodní produkt obsahuje speciální rajčatový koncentrát Fruitflow®, který přispívá ke správnému krevnímu průtoku v cévách a přirozeně podporuje zdravý krevní oběh i v těchto rizikových situacích. Při jednorázovém užití tablety začne účinek fungovat do 1,5 hodiny a chrání člověka po dobu 12 – 18 hodin.  Při pravidelném užívání jedné tablety denně je efekt během celého období užívání stálý.

A co dělat, pokud už sedíte v autě či letadle? Doporučuje se pít dostatek tekutin po celou dobu cesty, omezit jakékoliv léky a alkohol, volit pohodlný oděv, pravidelně pohybovat prsty i celýma nohama a každé dvě hodiny se projít střídavě po špičkách, plných chodidlech a po patách.

www.generica-bohemia.cz