Prázdniny jsou v plném proudu. Nezapomeňte s sebou dětem zabalit vitaminy.

Je snad jen jedno období, na které se děti těší víc, než na Vánoce – letní prázdniny. A přiznejme si, my jako rodiče to nemáme jinak. Dovolenou ať už moře nebo v našich luzích a hájích netrpělivě vyhlíží snad každý člen rodiny, a i když letní prázdniny nabádají k co možná nejuvolněnějšímu režimu, je stále důležité myslet na vyrovnaný příjem vitaminů a minerálů. To platí pro rodinné dovolené, mnohem víc však ale pro letní tábory, kde nemáte jídelníček svých dětí pod kontrolou. Jejich pravidelný příjem je totiž důležitý pro zajištění soustavné podpory dětského vývoje a imunity i v obdobích, kdy je zdánlivě nic neohrožuje.

Situace je samozřejmě jednodušší v  případě, kdy máte dítě během dovolené neustále nablízku. Při společném stolování, ať už formou all-inclusive či svépomocí v apartmánu dokážete vždy včas  zasáhnout a dostat na talíř dítěte nějaký přirozený zdroj vitaminů a minerálů. Co se letních táborů týče, není to ale tak jednoduché. Dítě se na nich kromě odpočinku v přírodě má naučit i určité samostatnosti. To ve většině případů vede k tomu, že všechny přibalené sladkosti sní během prvních dvou dní a kapesné do týdne utratí za další „dávky“ cukru. O příjem ovoce a zeleniny se pak má postarat vedení tábora, jistě; ale ani ten nejbystřejší z vedoucích nemůže ohlídat, že Vaše ratolest zdravou svačinu sní.  

„Vyvážený příjem vitaminů a minerálů je důležitý i v obdobích, kdy zdánlivě nehrozí nachlazení nebo infekce, které máme spojené hlavně s chladnějšími měsíci,“ vysvětluje MUDr. Jan Boženský. „To může platit u moře, kde je však přístup k čerstvému ovoci jednodušší, stejně jako na dětských táborech. Děti zde většinu času tráví v kolektivu, k přenosu viróz tak může dojít velice snadno. Proto je velmi důležité imunitu dítěte podporovat dlouhodobě, a během letních měsíců v tom pokračovat,“ uvádí Boženský.

Jak ale dítě na dálku motivovat v konzumaci dostatečného množství ovoce a zeleniny, které jsou pro podporu imunity tak důležité? Řešení může být velmi jednoduché a navíc zabijete dvě mouchy jednou ranou: kromě vyváženého příjmu vitaminů a minerálů dětem dopřejte i něco dobrého místo jejich oblíbených bonbónů. Balit s sebou dětem jablka a banány asi nebude nejlepší nápad, proto není špatné spolehnout se na pomocníky ve formě doplňků stravy, které se o doplnění vyvážené zdravé stravy postarají. Vyzkoušet v tomto případě můžete třeba Marťánky FUTURA, které byly vyvinuty společně s pediatry a jsou uzpůsobené potřebám dětí v konkrétních věkových stádiích.

FUTURA od Marťánků je komplexní multivitamin s minerály na podporu růstu, imunity a kognitivních funkcí dětí. K dostání jsou tři formy uzpůsobené potřebám v daném věkovém rozmezí. Sirup Marťánci FUTURA 1-3 je vhodný pro děti od jednoho roku. V tomto věku děti velmi rychle rostou a je třeba podpořit jejich růst.

Pro správný růst silných kostí je v sirupu vápník a vitamin D3, které přispívají ke zdraví dětských kostí doplněné o vitamin K2. Nechybí samozřejmě vitamin C pro podporu imunity a železo pro rozvoj kognitivních schopností dětí v unikátní a nové kombinaci.

Cucací tablety Marťánci FUTURA jsou uzpůsobené dětem ve věku 3-6 let. Děti v tomto věku se začínají setkávat s větším kolektivem třeba ve školce nebo na pískovišti a potřebují odlišné dávky vitaminů a minerálů, než když tráví většinu času s rodinou. Díky vitaminu C a D3 podporuje jejich imunitní systém, který je změnou prostředí nejvíce zaměstnán. A protože předškoláci stále rostou, přidaný vápník a vitamín D3 pomáhají správnému růstu kostí a zdraví zoubků. Obsažené železo navíc podpoří kognitivní schopnosti jako například proces učení. Celý komplex je obohacen o moderní betaglukany z přírodních zdrojů. A to vše v jedné tabletě.

Pro děti ve věku 6-9 let jsou tu pak ovocné gelové sáčky Marťánci FUTURA 6-9 let. V tomto věku děti zažívají velkou změnu prostředí a nejvíce potřebují podpořit soustředění a schopnost učení. Doposud se učili formou her, nyní je třeba zacílit obzvlášť paměť. Obsahují omega 3 mastné kyseliny (DHA), které podporují funkce mozku, jako třeba soustředění či paměť. A samozřejmě nechybí ani aktivní látky jako vitamin D3 a C pro imunitu zatíženou stresem ze změny prostředí a vitamin K2 pro dobrý stav kostí. Tento unikátní komplex je obohacen o moderní betaglukany z přírodních zdrojů.  

Marťánci FUTURA Vám ani v kufru na cestách příliš místa nezaberou a můžete je tedy přibalit na cesty.

„Samozřejmě se jen velice těžko určuje, zda dítě zkonzumovalo dostatek vitamínů a minerálů, jejich nedostatečný příjem se dá posoudit až po delším čase, protože vaše dítě bude dobře prospívat a zdravě růst. I proto není od věci na některý z ověřených potravinových doplňků myslet a pravidelně jej zařadit jako doplněkzdravé a vyvážené stravy,“ uzavírá MUDr. Boženský.