Preeklampsie – postrach těhotných žen

Preeklampsie

Během těhotenství trpí hypertenzí 20 % žen. Preeklampsie (toxémie) postihuje 5 % všech těhotenství.

Co je preeklampsie?

Preeklampsie je porucha, která se vyskytuje pouze během těhotenství. Lze ji rozpoznat na základě evidentního zvýšení krevního tlaku a vysoké hladiny bílkovin v moči.

Budoucí maminka s „mírnou“ preeklampsií se může cítit dobře. V zájmu včasného zjištění tohoto onemocnění je proto během těhotenství nutné absolvovat všechny doporučené kontroly. Těžká preeklampsie se projevuje vysokým krevním tlakem, bolestmi hlavy, zamlženým viděním, nesnášenlivostí světla, nevolnostmi, zvracením a nadměrnými otoky rukou a nohou.

Preeklampsie se může objevit kdykoliv v průběhu těhotenství, porodu a do 6 týdnů po porodu. Nejčastěji se však vyskytuje v posledním trimestru a odezní v průběhu 48 hodin po porodu. Preeklampsie se může rozvíjet postupně, nebo nastane náhle – přestože příznaky mohou bez povšimnutí trvat celé měsíce.

Preeklampsie vzniká v důsledku nedostatečného prokrvení placenty. Pokud placenta není dostatečně prokrvená, plod dostává méně kyslíku a živin. Důsledkem může být nízká porodní hmotnost dítěte i další problémy. Většina žen s preeklampsií však porodí zdravé dítě. Jen u malého počtu žen se vyskytne stádium preeklampsie, které je velmi nebezpečné pro matku i dítě.

Proč je důležité sledovat krevní tlak během těhotenství?

Preeklampsie se dá identifikovat na základě evidentního zvýšení krevního tlaku po 20. nebo 32. týdnu těhotenství. Proto byste si měly krevní tlak měřit minimálně 2x denně – ráno a večer. Měření provádějte v sedě, v klidných domácích podmínkách, kdy se cítíte uvolněně.

Běžné digitální tlakoměry mají problém s měřením krevního tlaku během těhotenství, zvláště u preeklampsie. Znamená to, že když se na měření používají tlakoměry, které jsou schváleny pro „běžnou populaci“, nemusí dojít k odhalení preeklampsie. Z tohoto důvodu, dříve než je automatický tlakoměr doporučen pro používání během těhotenství, autority v oblasti zdravotnictví vyžadují specifický ověřovací test na těhotných ženách a ženách s preeklampsií.

Všechny plně automatizované digitální tlakoměry na paži Microlife prošly těmito testy a mohou se používat během těhotenství a při preeklampsii.