PRICE TERAPIE aneb sám sobě lékařem

Natažené svaly, otoky dolních či horních končetin, přetrhané vazy. Bolest při sportování má mnoho podob. Ne vždy však máme tolik času, abychom ho trávili v přeplněné čekárně u lékaře. Pokud úraz není akutní, ale bolest neustává, můžeme si od ní bezpečně pomoci sami v pohodlí domova. Pomůže nám tzv. PRICE terapie – trend, o kterém se začíná mluvit čím dál více.

Pojem PRICE terapie vychází ze zkratky počátečních písmen následujících slov: Protection (Ochrana), Rest (Odpočinek), Ice (Ochlazení), Compression (Stažení) a Elevation (Polohování). Metoda P.R.I.C.E. je vhodná během prvních dvou až tří dní od výskytu zranění. Během nich je nejdůležitějším úkolem zástava otoků v postižené oblasti, prevence dalšího zranění, tišení bolesti a tím zkrácení doby celkového zotavování.

(P) Ochrana

První zásadou je ochránit poraněné struktury tak, abychom zabránili rozšíření zranění. V tom by měla pomoci kvalitní bandáž, hliníková dlaha, obvaz či ochranná páska. Bandáž poraněné místo zpevní, takže se zranění již nebude dále zvětšovat.

(R) Odpočinek

Poraněné místo musí odpočívat. Klid v těle spustí přirozené regenerační procesy, které napomáhají rychlejšímu uzdravení postiženého místa. Pokud se poraněná část pohybem namáhá, hrozí riziko dalšího poškození zraněné tkáně nebo zvětšení otoku.

(I)Ochlazení

Mezi nejčastější typy ochlazení se řadí ledový obklad nebo zmrazitelné obaly. Pokud je pacient vzhůru, led by měl být ke zranění přikládát každé dvě hodiny – po dobu 10 až 20 minut. Při chlazení je však třeba dát vždy mezi pokožku a ledový obklad slabou vrstvu (například papírový ubrousek), aby nedošlo k namrznutí pokožky. Praktické jsou gelové polštářky Nexcare Cold Hot, které mají látkový obal. Gelová náplň drží teplotu, ať už se polštářek chladí, nebo naopak nahřívá. Hodí se tedy jak pro terapii chladem, tak teplem.

 (C) Stažení

Stažení je pro postiženou oblast naprosto klíčové. Mělo by k němu dojít ihned po odstranění ledového obkladu. Stahovací obinadlo nebo bandáž poslouží jako mechanická zábrana, takže se minimalizuje možné otékání zraněné oblasti. I zde pomohou bandáže. Ty zdravotní by se měly vybírat i s ohledem na velikost pacienta, volná bandáž by totiž nepřinesla kýžený efekt.

(E) Polohování/Vyvýšení

Smyslem polohování je omezit tok krve do oblasti zranění. V případech, kdy to lze, se sportovcům doporučuje daná část těla vypodložit polštáři, aby byla ve výšce nad úrovní srdce. Tento krok je třeba provádět ihned po zranění.

Pokud bolestivé potíže a ostatní příznaky zranění ustanou, PRICE terapie zabrala a Vy máte vyhráno. Pokud ne, je řada na opravdovém lékaři.