Příkrmy vařit doma nebo kupovat?

krmení

Každá maminka chce pro své dítě jen to nejlepší. Ať už se jedná a plenky, hračky, kolektiv nebo jídlo. A právě na dětské příkrmy bychom si dnes chtěli „posvítit“ trochu podrobněji. Jsou lepší ty kupované, nebo domácí?

Jako každá správná maminka se chcete rozhodnout správně. Ptáte se své maminky, kamarádek, dětské lékařky. A každá Vám řekne něco jiného. Na tuto otázku totiž není jediná správná odpověď. Každému vyhovuje něco jiného, vždy se může něco pokazit.

Jaká jsou pro a proti?

Kupované příkrmy

Příkrmy ve skleničkách jsou dnes dostupné v každém obchodě, lékárně a snad i večerce. Koupíte je bez problémů i na dovolené, výletě nebo když prostě jen akutně potřebujete. Třeba i v zoo.

I v zimě, kdy nemáte po ruce dostatek čerstvých surovin pro přípravu domácích příkrmů můžete díky příkrmům ve skleničce dítěti nabídnout mnoho variant jídla. Nemusíte se stresovat přípravou ani časem. Jsou sterilizované, proto nemusí být neustále v lednici. Hodí se i na delší cesty.

Nevýhodou je jejich vyšší cena, překvapit Vás může i složení. Maminky, které studují podrobně etikety by Vám mohly vyprávět. V příkrmech totiž najdete cukr, sůl, škroby atd. V příkrmech často převažují sacharidy (např. brambory), na úkor bílkovin (maso) a zeleniny.

Doma připravované příkrmy

Vlastnoručně připravené příkrmy jsou levnější variantou, na druhou stranu časově náročnější. Mezi klady patří to, že si můžete pro svého potomka vymyslet tisíc různých kombinací, které Vám skleničky nenabídnou a také to, že víte, z jakých surovin vaříte.

Suroviny ovšem mohou být také nevýhodou. Ne vždy seženete to co sháníte dostatečně kvalitní nebo vůbec. Hlavně v zimním období to může být problém.

Nevýhodou je také časová náročnost. Nakoupit suroviny, očistit, podusit, rozmixovat, stát u plotny, vychytat chuť,… Mnohé maminky se toho obávají a do vaření příkrmů se tak nikdy nepustí. To je ale škoda!

1

Náš tip: Skvělý pomocník Babymoov multifunkční přístroj Nutribaby

Multifunkční přístroj pro přípravu jídel jak pro miminko, tak i pro celou rodinu. Díky svým vlastnostem (vaření v páře, 3 rychlosti mixování) pomáhá při přípravě mnoha zdravých a chutných receptů.

Měli jsme možnost dlouhodobě testovat Babymoov multifunkční přístroj Nutribaby+ Loft White a hned na úvod se přiznám, že k podobným přístrojům jsem byla skeptická. Ano, čtete dobře, byla. Pořád jsem si říkala, že je to jen další věc na kuchyňské lince, kterou využiji jen občas, nebo dokud je dítě malé. Ale to jsem se mýlila.

ovocna presnidavka

Má 5 funkcí:

  • vaří (v páře),
  • mixuje (3 rychlosti),
  • rozmrazuje,
  • ohřívá,
  • sterilizuje.

Jedná se o pomocníka, který naopak místo ušetří. Nepotřebujete parní hrnec, mixér, sterilizátor – máte vše v jednom! Obsluha je velmi jednoduchá a přístroj je skladný. Část s mixérem lze totiž oddělit a pokud ji zrovna nepotřebujete, můžete ji mít schovanou. Výrobce na něj poskytuje doživotní záruku, což je další velké plus. I údržba je snadná. Můžete si také volit, kolik pater aktuálně použijete. Poradí si s ovocem, zeleninou, masem, vajíčky… Prostě vším, co do příkrmů patří.

prikrm 1

Charakteristika:

  • automatický časovač: každá přísada je dokonale uvařená
  • nezávislá jednotka pro vaření v páře
  • uchovává zachycenou vodu z vaření pro použití v připravených pyré a polévkách pro maximální využití živin
  • intuitivní uživatelské rozhraní: 1 tlačítko = 1 funkce
  • digitální displej

pyre s bramborem

Velká kapacita: 2200ml (vaří pro celou rodinu).

Ano, uvaříte v něm pro celou rodinu. Od zeleniny, přes přílohu, maso, ryby až po vajíčka. (Ano, má stojánky a už nemusíte na Velikonoce hledat velký hrnec, ve kterém vajíčka před barvením uvaříte.) Doba vaření je překvapivě krátká. A pokud vaříte ty opravdu první příkrmy a potřebujete jídlo rozmixovat, pomocí přiložené stěrky potraviny jednoduše vysypete do mixéru a rozmixujete na požadovanou konzistenci. Co dále oceňuji, že vodu z vaření zachytává v misce a vy ji můžete použít k mixování. Zachováte tak maximum živin a pokrmy jsou opravdu chutné.

Multifunkční přístroj Nutribaby od Babymoov nás mile překvapil. Pro maminky je velkým pomocníkem. Nejen uvaří, ale také vysterilizuje dudlíky a lahvičky. Proč pořizovat každý přístroj zvlášť, když Vám stačí jeden? My bychom už neměnili a pomocníka si hýčkáme!