Přírodní imunostimulanty

rakytnik hliva imunita terezia

Imunitní systém člověka je bezpochyby jedním z nejdůležitějších mechanismů, které v těle máme. Umožňuje rozpoznat a ničit prostřednictvím různých typů bílých krvinek škodlivé viry a bakterie, které jsou původci mnoha nemocí, ale i rakovinné buňky.

Naší obranyschopnost ovlivňuje v pozitivním i negativním smyslu mnoho faktorů. Mezi pozitivní faktory, které významným způsobem posilují naší imunitu, patří kvalitní a dlouhý spánek, pravidelný pohyb a zdravé stravování, zejména s obsahem přírodních zdrojů vitaminů, minerálních látek, stopových prvků a dalších látek, které mají pozitivní vliv na imunitu. Naopak co naši imunitu výrazně oslabuje je například kouření a dlouhodobý stres. Proto je důležité imunitu posilovat a to nejlépe přírodní cestou. Přírodních surovin, které imunitu podporují, je celá řada, takže si pojďme krátce představit takové, které patří určitě mezi ty nejvýznamnější, u nichž je tato vlastnost dlouhodobě známá a prokázaná.

Rakytník řešetlákový – bohatý zdroj vitaminu C

Prvním z nich je rakytník řešetlákový, keřovitá rostlina, která se vyznačuje sytě oranžovými plody o velikosti do 1 cm, které jsou skutečnou pokladnici plnou bioaktivních látek, kterých bylo zatím zjištěno cca 200, z nichž nejvýznamnější jsou např. OMEGA mastné kyseliny, které si naše tělo si samo nedokáže samo vyrobit, proto jej musíme získávat z potravy.  Mají klíčový význam pro správnou činnost mozku, správný růst a vývoj a snižují riziko kardiovaskulárních chorob. Rakytníkové plody dále obsahují spektrum 17 vitaminů včetně vitamínu C, a to až 25x více než v citrusových plodech. Právě přírodní vitamin C je jedním z nejvýznamnějších z pohledu podpory imunity. Je důležité vědět, že syntetický vitamín C má jen asi 16% vstřebatelnost a dokonce může mít nepříznivý vliv na naše zdraví, protože negativně ovlivňuje proces vylučování odpadních látek játry a ledvinami, čímž dochází k jejich překyselování. Vitamin C se v rakytníku vždy vyskytuje v komplexu s bioflavonoidy dalšími látkami, které účinek vitamínu C výrazně podporují a zajišťují tak daleko vyšší vstřebatelnost.

Hlíva ústřičná nejsou pouze betaglukany

Mezi další zajímavé poklady z přírody na podporu imunity patří i léčivé houby, což málokdo ví, z pohledu imunity nás pak zajímá hlíva ústřičná, kterou si například můžete koupit v supermarketu, obsahuje řadu cenných látek, které jsou tělu prospěšné. Nejznámější a i nejvýznamnější jsou zejména houbové polysacharidy a z nich pak betaglukany, zejména 1,3 a 1,6 β-Glukany, které jsou nejvýznamnější tím, že dokáží stimulovat činnost makrofágů, což je druh bílých krvinek, které jsou zodpovědné a rozpoznání a likvidaci škodlivých „návštěvníků“ = virů a bakterií, ale i a všech poškozených buňky v těle, které již nemohou plnit svou původní funkci. Díky β-Glukanům je tak náš imunitní systém vyladěný na nejvyšší výkon. Kromě této vlastnosti účinkují β-Glukany také proti kvasinkovým infekcím, což bylo potvrzeno mnoha vědeckými studiemi. Pokud hlívu v přírodě nenacházíme, nebo nemáme možnost si ji vypěstovat, je možné si ji zakoupit sušenou v kapslích. V takovém případě je nutné hledat výrobky, kde je sušená celá houba, která obsahuje všechny účinné látky, které působí vzájemně a dochází tak k silnějšímu účinku. Hlíva je vhodná pro všechny, kdo chtějí v kritickém podzimním a zimním období posílit svou imunitu a být tak odolnějším vůči virovým i bakteriálním infekcím. Účinky betaglukanů na imunitu již byly prokázány mnoha klinickými studiemi.