PŘIROZENÁ PÉČE O VAŠE DÍTĚ

Než se dítě narodí, je jeho organismus bezprostředně spjat s organismem matky. Potom přijde dítě na svět a ocitne se najednou „bez ochrany“, na kterou bylo zvyklé při pobytu v matčině bříšku. Je otevřené všemu, co působí zvenku, a žije z lásky a péče, kterou je obklopenou a s jakou je přijímáno. Jak se mu daří, je zrcadlem péče a lásky, kterou zažívá.

Pokožce dítěte bychom měli věnovat zvláštní pozornost. Kůže novorozence a kojence je přibližně 5x tenčí než pokožka dospělého člověka a ještě neplní funkci ochranné vrstvy, kterou se stane až mnohem později. Látky nanesené na kůži se vstřebávají prakticky beze zbytku a přecházejí bezprostředně do krevního oběhu. Stopy toxických látek, které mohou být případně obsaženy v kosmetických produktech pro děti, bezprostředně zatěžují vyvíjející se dětský organismus.

Měsíčková kojenecká a dětská řada Weleda zahrnuje vysoce kvalitní přípravky vyrobené pouze z přírodních látek, navíc z největší části z ekologického zemědělství.

DĚTI POTŘEBUJÍ TEPLO

Protože pokožka dětí nevytváří ještě ochrannou vrstvu, ztrácí děťátko velmi rychle svoji tělesnou teplotu. Weleda využívá ve svých kosmetických přípravcích pouze čisté rostlinné oleje, které po nanesení na pokožku její přirozené funkce podporují – vytvářejí ochranný tukový film, a tím i tepelnou ochrannou vrstvu celého těla.

RS177_Granada_Calendula_Key visual_RGB

Při používání produktů dětské péče Weleda dbáme vždy na to, aby teplota v místnosti, ve které děťátko koupeme, přebalujeme či ošetřujeme kosmetickými přípravky, byla dostatečná. Stejně tak naše ruce by měly být příjemně teplé. Přebalovací stolek by neměl stát v průvanu, okna i dveře v místnosti by měly být během péče o děťátko zavřené.

 

O DOTÝKÁNÍ SE

Po narození se tělíčko novorozence od matky fyzicky oddělí, ale vazba na maminku je stále velká. Teprve postupně dochází ke krystalizaci vědomí v těle dítěte a ke zřetelnějšímu vnímání vlastní oddělenosti od okolního světa. Proces uvědomování si vlastní existence probíhá až do dospělosti. 

Velkou pomoc na této cestě přestavuje péče o hmatové zážitky v nejranějším dětství. Hmatové dojmy pomáhají na jednu stranu dítěti uvědomit si hranice vlastního těla, na druhou stranu je hmat tím smyslem, ve kteréms plývá vnímání předmětu (nebo osoby) a vnímání vlastní bytosti: pohladí-li mne někdo, vnímám jak jeho ruku, tak vlastní tělo. Hladíme-li dítě, pak je tělíčko dítěte pro jeho duši přívětivým příbytkem, může se v něm dobře zabydlit. 

KOUPÁNÍ NOVOROZENCŮ A KOJENCŮ

Není čistšího tvorečka než dítě v prvních měsících života. Vše kolem je čisté, voňavé a všichni, kdo jsou s děťátkem v kontaktu, si umyjí ruce, chtějí-li si ho pochovat. Pokožka kojence je jemná, citlivá a prostupná téměř jako sliznice. Voda ji již po 5 minutovém působení narušuje, zbavuje tenoučké ochranné tukové vrstvy a mýdlo dokoná dílo zkázy: vysuší ji, jeho zásaditá reakce výrazně usnadní osídlení kůže plísněmi a jinými choroboplodnými zárodky. 

Proto dítě do 1 roku stačí koupat 1 – 2x týdně, nejlépe v nechlorované vodě. Koupejme krátce, do 6 měsíců věku maximálně do 5 minut. 

RS299_Granada_Calendula_Application_bathing_1_RGB

Mýdlo a pěnicí přísady do koupele nepoužívejme v prvním roce života vůbec. V tomto období používejme Měsíčkovou kojeneckou koupel Weleda, popřípadě Měsíčkovou kojeneckou koupel s bylinami Weleda (tu až od 6 měsíců věku dítěte). 

Měsíčkový dětský olej2

Po koupání dítě natřeme kvalitním kojeneckým rostlinným olejem

  – Měsíčkovým kojeneckým olejem Weleda – stačí ho minimální množství, aby dítě nebylo 

mastné. Opět dbáme na teplotu v místnosti, kde děťátko koupeme: v prvních měsících života by měla být kolem 27 °C. 

Více informací najdete na zde