Proč je kouření v těhotenství nebezpečné?

1

Mnoho nastávajících maminek kuřaček přemýšlí, zda může kouřit i v těhotenství. Je pro ně nepředstavitelné se zlozvyku vzdát. Ale měly by to udělat – když už ne pro sebe, tak pro své děťátko.  Proč mu škodit ještě před tím, než se narodí?

Kouření ovlivňuje plodnost

A to nejen plodnost ženy, ale i muže. U žen kuřaček je zvýšené riziko mimoděložního těhotenství, u mužů kouření ovlivňuje kvalitu a rychlost spermií.

Kdy je ten správný čas přestat kouřit?

V ideálním případě samozřejmě nikdy nezačít. Nastávající rodiče by měli přestat kouřit hned, jakmile začnou o těhotenství uvažovat. Ne každá maminka ale plánuje těhotenství dopředu. V takovém případě by žena měla přestat kouřit hned, jakmile se o těhotenství dozví.

Jak může kouření ovlivnit děťátko?

Už v době, kdy je miminko v bezpečí maminčina bříška jej kouření může ohrozit. Zvyšuje totiž riziko komplikací s placentou. Od abrubce placenty ( předčasné odloučení placenty od stěny děložní), přes nedostatečnou funkci placenty, vcestnou placentu až po její nedostatečnou funkci, v jejímž důsledku hrozí nízká porodní hmotnost dítěte. Hrozí také předčasný odtok plodové vody.

Kouření a SIDS

Jedním z faktorů, které zvyšují riziko výskytu SIDS – Syndromu náhlého úmrtí kojence – je i kouření. Riziko zvyšuje i pasivní kouření – nastávající maminka je nekuřačka, ale budoucí tatínek je kuřák; nebo pokud je novorozenec vystaven pasivnímu kouření.

Snažím se, ale nedokážu přestat!

Ideální je přestat kouřit úplně. Pokud to ale nejde, je dobré poradit se s lékařem nebo specialistou. Doporučí Vám náhražku, která sníží rizika na minimum. Množství nikotinu z náhražek, které projde placentou je minimální a miminko neohrozí.