Proč je mateřské mléko tak jedinečné?

proc je materske mleko jedinecne

Překvapení! Prs je také orgán!

Prsům se říká také prsní žlázy a produkují mateřské mléko. Každá část prsní žlázy hraje při vytváření a přenosu mateřského mléka svou roli.

  1. Lalůčky – Zde se mateřské mléko tvoří a ukládá. Lalůčky jsou seskupení malých hroznovitých váčků v prsu. Jsou obklopeny drobnými svaly, které je mačkají a vytlačují mléko do kanálků. Lalůčky se vyvíjejí během těhotenství.
  2. Mlékovody – Malé kanálky, které přenášejí mléko z lalůčků do hlavních mlékovodů.
  3. Hlavní mlékovody – Tato složitá síť kanálků přenáší mléko z lalůčků a mlékovodů přímo k vašemu dítěti. V bradavce je průměrně 9 hlavních mlékovodů.

 Mateřské mléko je živá tekutina

Mateřské mléko je živá substance,  která se mění, aby vyhovovala potřebám  růstu a vývoje dítěte.

Síla mleziva

Vzácné mlezivo a mléko, které se tvoří během prvních týdnů, se liší od mateřského mléka. Mlezivo možná nemá velký objem, ale je přímo napěchované ingrediencemi a obsahuje dvojnásobek proteinů než mléko, které se tvoří později. Tyto proteiny od samého začátku chrání dítě před chorobami.

Páni! Buňky se mohou měnit!

Mateřské mléko obsahuje živé buňky, např. kmenové buňky. Z těchto kmenových buněk  se mohou vytvářet jiné typy tělních buněk,  jako jsou buňky kostí, tuku, jater a mozku,  a mohou fungovat jako jakýsi „interní opravný systém“. Není to úžasné?


 Mateřské mléko je to, co jíte

Mateřské mléko má chuťový profil: Potraviny, které jíte během těhotenství a kojení, ochucují plodovou vodu a mléko a mohou „naprogramovat“ budoucí oblíbené potraviny dítěte.

1234


 Mateřské mléko je  nejpřirozenější ochrana

Když se dítě narodí, mateřské mléko je jeho prvním imunitním základem, který mu pomáhá bojovat s nemocemi. Mateřské mléko je živá substance, která se mění, aby vyhovovala potřebám růstu a vývoje dítěte.

Tisíce ingrediencí

Mateřské mléko nelze ničím nahradit. Obsahuje tisíce různých ingrediencí, jako jsou proteiny, tuky, laktóza, vitamíny, železo, minerály, voda a enzymy. Velkou většinu těchto ingrediencí nelze uměle nahradit.

Přes 130 prebiotik

Mateřské mléko obsahuje prebiotika, více než 130 složitých cukrů (oligosacharidů), které pomáhají chránit vnitřnosti před různými druhy mikrobů. Žádný jiný druh nemá tolik speciálních cukrů, snad kromě slona!

Tuky, které dítě potřebuje

Mateřské mléko je speciálně vytvořené pro malé děti. Vaše mléko obsahuje přibližně 4 % tuku, zatímco mléko tuleňů a velryb obsahuje tuku až 50 %! Tuky obsažené v mléce jsou důležité pro růst a vývoj, a dokonce jsou antibakteriální.

Přes 415 proteinů

Mnohé z proteinů v mateřském mléce mají dokonce svou aktivní roli! Některé z nich pomáhají hubit baktérie a jiné dokážou identifikovat patogeny. Tyto imunitní proteiny jsou strážní, kteří děti chrání proti mikrobům.


 Mateřské mléko podporuje rozvoj mozku

Mozek je nejtučnějším orgánem v těle! Mozková hmota se během prvních 6 měsíců téměř zdvojnásobí a ve věku 2 let dosáhne více než 80 % velikosti dospělého jedince. Mateřské mléko obsahuje základní komponenty pro optimální rozvoj mozku.

mozek


Mateřské mléko:  zlatý standard

Mateřské mléko je nejlepší komplexní strava pro vaše dítě. Je obdivuhodné, že vaše tělo produkuje ty správné živiny ve správném množství a správném objemu mléka, jaké vyhovují potřebám vašeho dítěte.


Vyzkoušejte produkty Medela, které pomáhají podporovat kojení.