Proč vyměnit kávu za čaj? Dodá vám energii až na 6 hodin!

Pokud vám nevyhovuje káva a stále hledáte nápoj, který by vás nabil energií, už dál nehledejte – japonský mletý čaj matcha je to pravé.

Káva – mohutná, ale prchavá dávka energie

Káva je velmi oblíbeným nápojem, kterým řešíme nedostatek energie, pomalý start po ránu nebo únavu po obědě. Vysoký příjem kofeinu ale doprovází i řada vedlejších účinků.

Protože se kofein dostává do oběhu prakticky okamžitě, je jeho působení na vrcholu už 15-30 minut po požití. Po třicáté minutě hladina kofeinu v těle klesá, a to velmi podobnou rychlostí. Takto rychlý výkyv může být pro tělo velkou zátěží, a ne každému z nás vyhovuje.

Kofein v kávě, energetických či kolových nápojích je také agresivnější a je velmi snadné se jím předávkovat. Mezi známky takového předávkování patří bušení srdce, nervozita, třes v rukou, nevolnost, špatné soustředění nebo bolest hlavy.

Čaj – energie na dlouhé hodiny

Čaj naproti tomu obsahuje jiný typ kofeinu, tein, který je pro tělo šetrnější, a to zejména proto, že se v těle uvolňuje postupně. Nehrozí tak žádný rychlý nárůst, ale ani pokles.

Pokud patříte k těm, kteří jsou citlivější na kofein, je pro vás ideální volbou mletý zelený čaj matcha. Obsahuje velké množství teinu a další látky, především L-theanin, které zpomalují jeho vstřebávání a způsobují, že matcha dodává rovnoměrnou dávku energie až 6 hodin. Protože k jeho uvolňování do těla dochází postupně, pití matcha neprovází žádné vedlejší účinky.

Neochvějné soustředění jako bonus

V čaji matcha najdeme navíc látky, které bychom v kávě hledali marně. Látka L-Theanin navozuje intenzivní soustředění a současně vyvolává pocit zenového klidu a dobré nálady. Zdánlivě protichůdné účinky tak zajistí vysoké pracovní nasazení bez zbytečného stresového vypětí.

Matcha je navíc plný antioxidantů, takže pomáhá zbavovat tělo škodlivých látek. Originální japonský Matcha Tea obsahuje i vlákninu, vitamíny a minerály (jeden šálek matcha má až 10x víc nutričních hodnot než šálek obyčejného zeleného čaje).

K přípravě matcha navíc nepotřebujete žádný french press nebo přístroj. Stačí vám jednoduše uzavíratelná láhev, sáček Matcha Tea a obyčejná voda. Nejvyhlášenějším benefitem čaje matcha je schopnost zrychlit metabolismus až o 40 % a usnadnit tak spalování přebytečných tuků.

Kávy se nemusíte vzdát úplně

Pokud jste vášniví zastánci kávy, ale chcete si vychutnat i matcha, nemusíte si mezi těmito nápoji vybírat. Stačí, když je nebudete pít v těsném závěsu za sebou. Protože jsou kofein a tein dvě jiné látky, působí na organismus jiným způsobem a jejich přímá kombinace by vám nemusela udělat dobře.

Kofein je v kávě obsažen volně, takže se rychleji vstřebá, ale stejně rychle přestane působit. Tein v čaji má podobu vázanou a účinkuje proto pozvolně a déle.

V ideálním případě doporučujeme zvolit jeden nápoj pro dopoledne a druhý kolem třetí hodiny odpoledne.