Proteolytický enzym Serrapeptáza

V živých organismech probíhá každým okamžikem neuvěřitelné množství reakcí. Jejich rychlost zvyšují látky, které souhrnně označujeme jako enzymy. Tyto látky jsou vysoce specializované, což znamená, že každý enzym dokáže urychlovat reakce jen u vybraných látek.

Proto rozeznáváme například lipázy, které se zapojují do metabolismu tuků, známe ale také celou řadu enzymů, které se podílí na zpracování cukrů. Právě trávicí enzymy byly mezi prvními, které byly u člověka popsány. Samotné slovo enzym se však váže k mnohem jednodušší formě života – a to ke kvasinkám. Řecké „en zyme‟ znamená „v kvásku‟. Právě výzkum aktivace kvašení z počátku 19. století, položil základy vědy o enzymech: enzymologie.

Jedinečný enzym s názvem „serratiopeptidáza‟ (nebo také Serratia E15 proteáza) je produkován bakterií Serratia sp. E-15. Tento mikroorganismus byl izolován koncem šedesátých let v Japonsku z trávicího traktu motýla bource morušového (Bombyx mori L.), který je známý spíše pro svou schopnost produkovat přírodní hedvábné vlákno.

Serrapeptáza patří mezi proteolytické enzymy (též proteázy, proteinázy či peptidázy), což je skupina enzymů, které štěpí bílkoviny (proteiny). Pro účely přípravy doplňků stravy se enzym získává z uměle pěstovaných kultur bakterie Serratia E-15. Více jak 40 let se využívá v Evropě a Asii (Japonsku) a poměrně nově i v USA a Kanadě. Například v Německu se enzym serrapeptázy zcela běžně používá již několik desetiletí. Jeho využití bylo zkoumáno v řadě klinických studií, které se zabývaly převážně působením proti zánětům.*

Jeho účinky zatím nebyly schváleny Evropským vědeckým poradním orgánem (EFSA), který se zabývá hodnocením vlivu potravin (vč. doplňků stravy) na naše zdraví.

Dříve než začnete užívat tento enzym, poraďte se svým lékařem. Těhotným ženám a kojícím matkám se nedoporučuje tento enzym užívat. Nedoporučuje se užívat serrapeptázu před chirurgickým zákrokem a podle některých klinických studií, serrapeptáza může zasahovat do procesu srážení krve.

Serrapeptáza od britské společnosti Natures Aid je entericky potažená. To umožňuje, aby tableta prošla žaludečním prostředím do střeva neporušená. Enzym by se měl brát jednu hodinu před nebo po jídle. Serrapeptáza je nyní k dostání v lékárnách ve dvouměsíčním balení (60 tablet) v dávce 250 000iu (100mg) v jedné tabletě.

*Zdroje: 1. M.Tiwari, The role of serratiopeptidase in the resolution of inflammation, (2016) 2. A. Mazzone, M. Catalani, M. Costanzo, et al., Evaluation of Serratia-peptidase in acute or chronic inflammation of otorhinolaryngology pathology: a multicentre, double-blind, randomized trial versus placebo, J. Int. Med. Res. 18 (1990) 3. Panagariya A., Sharma, A.K. “A Preliminary Trial of Serrapeptase in Patients with Carpal Tunnel Syndrome.” Journal of the Association of Physicians of India, December 1999, Vol. 47, No. 12, pp. 1170-2. 4. H. Yamasaki, H. Tsuji, K. Saeki, Anti-inflammatory action of a protease, TSP, produced by Serratia, Folia Pharmacol. Jpn. 63 (1967) 302–314., (1989) 48–54 5. P.M. Esch, H. Gerngross, A. Fabian, Reduction of postoperative swelling: objective measurement of swelling of the upper ankle joint in treatment with serrapeptase-a prospective study, Fortschr. Med. 107 (4) (1989) 67–68.