První okamžiky s miminkem

prvni okamziky s miminkemDevět měsíců těhotenství se blíží ke konci a nejedna z nastávajících maminek zapochybuje, zda to vše, co ji čeká, zvládne. A co všechno mě vlastně čeká? Ptá se sama sebe, někdy i kamarádek, maminek…

Asi každá maminka, která už má tyto chvíle za sebou jako první řekne: „Spi dokud můžeš. Naspi si do zásoby.“ Nastávající maminku to naopak rozčílí. „Copak to jde? Tobě se to řekne.“ I já jsem tak reagovala a velmi brzy jsem si na tato slova vzpomněla a říkala: „Království za spánek.“

První poporodní okamžiky jsou těžké nejen pro maminku, ale i pro miminko. To opustí bezpečí maminčina bříška a poprvé pozná ten „náš“ svět. První dny miminka převážně spinkají, probouzí je jen hlad.  Druhý poporodní den se u většiny miminek projeví novorozenecká žloutenka. K jejímu zažehnání většinou postačí denní světlo. (Živě si pamatuji, jak jsem děti vystavovala k oknu, svítila na ně i stropním světlem, jen aby ta žloutenka brzy zmizela a my mohli jít domů.)

Tyto první okamžiky po porodu jsou těžké i pro maminku. Celé tělo bývá rozbolavělé, maminka unavená, hormony pracují, mlíčko se teprve tvoří, maminka se bojí, zda to vše zvládne. I cesta domů z porodnice bývá náročná a vyčerpávající.

Fajn je, pokud má novopečená maminka někoho, kdo jí v těch prvních dnech po návratů domů, pomůže. K zahození není ani předem navařené a třeba i zamrazené jídlo. Pro podporu tvorby mlíčka jsou vynikající opravdu poctivé polévky. Za ty jsem byla velmi vděčná mojí mamince, když jsem po prvním porodu byla neskutečně unavená, jen bych spala a mlíčka moc nebylo, syn měl hlad.

Důležitý je hlavně klid a věřit si. Oba si na sebe teprve zvykáte, musíte se sehrát. Musíte se sladit, kdy se bude spinkat, kdy budete vzhůru,… Nevěště hlavu, když zprvu nepůjde nic dle Vašich představ.  Udělejte si také chvilku, kdy si Vy sama odpočinete, najíte se. Ten malý drobeček potřebuje odpočatou, klidnou a najedenou maminku. (Teď už se mi to lehce říká, ale věřte, že i já jsem si prošla obdobím, kdy jsem si říkala, jestli se ještě někdy najím, vyspím, že jsem snad radši neměla z té porodnice chtít tak rychle domů,…).

Zapojte také partnera. Klidně se o drobečka může na chvilku postarat a vy si odpočiňte, zrelaxujte. Já byla ráda, že první týden s námi byl tatínek doma a celá „rodina“ si na sebe zvykala.

Po návratu z porodnice je také důležité kontaktovat svého pediatra, dám mu vědět, že je miminko na světě a že jste doma z porodnice. Ten pak buď přijede na první návštěvu za Vámi, nebo si Vás pozve na určitou hodinu do své ordinace.

Návštěvy většiny příbuzných a kamarádů doma si raději ponechte na později. Potřebujete klid pro sebe i své maličké, určitě nepotřebujete navíc chystat pohoštění.

I když se Vám bude zdát, že pořád jen maličké krmíte, přebalujete, sotva si sednete, zase krmíte a přebalujete a tento kolotoč stále dokola, nevěšte hlavu. Jakmile se sehrajete, trochu si odpočinete, bude líp.

Podělte se s námi o Vaše zkušenosti a napište nám je pod článek do komentáře nebo na mail pilulacek@pilulka.cz. 🙂