První výbavička pro miminko

vybavicka pro mimino)Možná jste právě zjistili, že budete mít miminko, možná už to nějakou dobu víte. Určitě ale přemýšlíte, co vše byste měli pořídit, na co nezapomenout a co naopak není důležité.

Výbavičku je dobré pořídit ještě před tím, než se miminko narodí. Minimálně základní věci. Někteří rodiče si dopředu nechají říci, zda čekají holčičku či chlapečka a podle toho pořizují výbavu. Jiní se nechávají překvapit a tak pořizují jen to nejnutnější a zbytek si pořídí později,

S čím tedy začít?

Velmi důležité je zajistit děťátku prostor ke spánku a odpočinku. Někteří rodiče pro čerstvé miminko pořizují kolébku, jiní rovnou postýlku. Ta by měla mít nastavitelnou výšku roštu. Do postýlky samozřejmě patří vhodná matrace. Její výběr je pro zdravý vývoj miminka velmi důležitý.

Do postýlky pak patří také mantinel, přikrývka, 2x povlečení, 2 prostěradla, podložka do postýlky, zavinovačka nebo spací pytel, případně také nebesa. Tuto výbavu do postýlky lze zakoupit také ve výhodných setech.

Sama za sebe doporučují také monitor dechu, díky němuž bude Vaše miminko v bezpečí a vy budete klidněji spát. Využít můžete také třeba chůvičky, podložky do postýlek, polohovací podložky či válečky apod.

Měli byste také popřemýšlet o tom, kde a jak budete miminko přebalovat. Využít tak můžete přebalovací podložku, jednorázové přebalovací podložky, případně také přebalovací pult.

Pak si už můžete dopředu pořídit plenky. Je důležité si rozmyslet, zda budete používat jednorázové plenky nebo budete tzv.“látkovat„. Dále využijete vlhčené ubrousky a krém proti opruzeninám.

V čem budete miminko koupat?

Pro koupel dětí si můžete pořídit dětskou vaničku (nejlépe s lehátkem) nebo třeba koupací kyblík. V tom se děti cítí podobně jako v bříšku a je jim to velmi příjemné. Pro pohodlné koupání si můžete pořídit také stojan na vaničku či kyblík aby Vás nebolela záda.

Ke koupeli potřebujete také dětské osušky a žínky, teploměr na kontrolu teploty vody, kartáč na vlásky, dětské mýdlo a dětský olej. Některá miminka mají po koupeli ráda kojeneckou masáž.

Jistě také budete pořizovat kočárek, autosedačku a jiné potřeby vhodné pro přepravu miminka (nosítka, šátky apod.). Do kočárku pak nezapomeňte na peřinku či deku, fusak na zimu, pláštěnku pro případ deště a pro letní období je výborná také síťka. Určitě také využijete přebalovací tašku, abyste vše potřebné měli po ruce.

Maminka už během těhotenství může využít kojící polštář pro oporu rostoucího bříška. S miminkem jí zase usnadní kojení a ušetří ji bolesti zad atd. Do výbavy kojící maminky patří také alespoň 2 kojící podprsenky, tampony do podprsenky (jednorázové nebo pratelné), kojící noční košile a krém na ošetření bolavých bradavek. Možná bude potřeba také odsávačka mateřského mléka.

Pokud maminka z nějakého důvodu nemůže kojit, využije pro krmení děťátka kojenecké láhve a savičky, sterilizátor lahví, kartáč na mytí nebo třeba ohřívačku lahví.

Je také fajn pořídit si domů pro jistotu prostředky k ošetření pupíčku, teploměr, nosní odsávačku, borovou vodu na očička (příp. můžete použít také Opthalmo-Septonex), případně také čípky pro případ horečky.

Jistě si také budete pořizovat kojenecké oblečení. Doporučuji si pro čerstvé miminko pořídit jen pár kousků ve vel.56, o něco více pak ve velikosti 62. Nenakupujte zbytečně moc, miminka rychle rostou a jistě také nějaké krásné oblečení dostane darem.

Doporučuji pořídit si kolem 10-15 bodýček (nejlepší jsou ta zavinovací), pár dupaček a overalků, 2-3 mikinky, bavlněné rukavičky, několik bavlněných čepiček, ponožtičky a capáčky. Na zimu počítejte navíc s kombinezou, teplou čepičkou a rukavičkami a pro přepravu také třeba zavinovačku do autosedačky či fusak. No a samozřejmě také dětský prací prášek šetrný k dětské pokožce.

Pokud na něco zapomenete, nezoufejte. Vše se dá snadno dokoupit.

Článek pro Vás napsala: Ivana Kyllerová