Řídíte, i když máte rýmu nebo jste nachlazení? Ohrožujete sebe, ale i ostatní!

Otrivin

Netřeba zmiňovat, že abychom mohli usednout za volant, nesmíme být pod vlivem žádných návykových látek. Alkohol a drogy za volant nepatří. To ví zkušený řidič, čerstvý absolvent autoškoly i děti. Ale kdo z nás si uvědomí, že naše smysly mohou být stejně ovlivněny rýmou nebo nachlazením?

Tématu se blíže věnovali britští vědci, kteří porovnávali reakce zdravých a nemocných řidičů na dopravním simulátoru. Jejich studie1 ukázala, že řidiči, kteří ovládali automobil se  silným nachlazením, měli až o 10 % pomalejší reakce, než tomu bylo u zdravých osob. Slzení očí, ucpaný nos, pocit tlaku v hlavě nebo bolest v krku způsobily, že schopnost reakce na nenadálé situace na silnici se u nich snížila na polovinu.

Jako po dvojité whisky…

Takto opožděné reakce odpovídají přibližně tomu, jako kdyby si řidič dal před jízdou pořádnou dávku alkoholu, například dvojitou whisky. Teď však buďte sami k sobě upřímní: Zabránila by vám vyrazit do provozu „obyčejná“ chřipka? Výzkumníci mj. zjistili, že u řidiče pod vlivem takové nemoci se prodlužuje brzdná dráha v běžném městském provozu (cca 50 km/h) přibližně o 1 metr. A právě taková vzdálenost pak může být rozhodující například při kontaktu s osobou na přechodu.

Pokud jste nemocní a není jiná alternativa, měli byste se pokusit na řízení alespoň co nejlépe připravit. Ulevit od bolesti vám pomůžou různé horké nápoje dostupné v lékárně a na ucpaný nos nosní kapky nebo spreje, například značky Otrivin. Ten rychle uvolní ucpaný nos a ulehčí dýchaní. Přípravky Otrivin snižují nadměrné překrvení nosní sliznice. I taková maličkost jako nosní sprej může pomoci předejít dopravní nehodě!

Otrivin-Menthol + lahvička

Čtěte pečlivě příbalovou informaci. O správném použití se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. Otrivin 0,5 mg/ml nosní kapky, roztok; Otrivin 0,5 mg/ml nosní sprej, roztok; Otrivin 1 mg/ml nosní kapky, roztok; Otrivin 1 mg/ml nosní sprej, roztok a Otrivin Menthol 1 mg/ml nosní sprej, roztok obsahují xylometazolini hydrochloridum. Otrivin Rhinostop nosní sprej, roztok obsahuje xylometazolini hydrochloridum a ipratropii bromidum. Léčivé přípravky jsou určeny k použití do nosu.

V případě otázek kontaktujte prosím: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Česká republika s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4, mail: cz.info@gsk.com. Případné nežádoucí účinky prosím hlaste na: ch.safety@gsk.com. Datum vypracování materiálu 01/2019. Ochranné známky jsou vlastněné nebo licencované skupinou společností GSK. ©2019 Skupina společností GSK nebo poskytovatel příslušné licence.

  1. http://www.insurance.lloydstsb.com/personal/general/mediacentre/sneeze_and_drive.asp