Rozlučka s akné: Jak se ho zbavit jednou provždy?

Poslední dobou máte při pohledu do zrcadla pocit, jako byste se vrátili do puberty. Na vaší pleti se totiž stejně jako před lety zabydlelo akné… Zjistěte, co ho způsobuje i jak mu dát konečně sbohem.

Zánětlivé červené pupínky a černé tečky, tzv. komedony, rozhodně nejsou jen výsadou teenagerů, ale pořádně potrápit dovedou i dospělé. A když akné na pleti zdomácní v dospělosti, bývá to kolikrát mnohonásobně horší. Přece jen mezi náctiletými si nemusíte připadat až tak divně, tehdy s problematickou pletí bojuje každý druhý a tak trochu se s tím počítá, ale když je vám třicet, čtyřicet nebo i víc? To už se s akné vážně zabývat nechcete. Jak ho z obličeje co nejrychleji dostat pryč? Chce to trochu cviku, sebekázně a samozřejmě i tu správnou kosmetiku.

Čištění a odličování je základ

Aby se z vaší pleti akné nadobro odstěhovalo, musíte si především osvojit základní pravidlo v péči o pleť – každodenní odličování a čištění. K tomu byste si měli pořídit adekvátní čisticí přípravek právě pro svůj typ pleti. Za vyzkoušení stojí čisticí pěnivý gel bez mýdla Clarifying Cleanser z portfolia americké lékařské kosmetiky NeoStrata. Gel obsahuje kyselinu salicylovou a mandlovou, látku glukonolakton, glycerin, tea-tree oil nebo například panthenol.

Má v popisu práce odstranit z povrchu pleti odumřelé kožní buňky a nadbytečný kožní maz, v neposlední řadě pak i celkově zlepšit texturu pleti. Čisticí pěnivý gel Clarifying Cleanser odstraní z pleti všechny nečistoty a zároveň ji každé ráno a večer ideálně připraví na vaši další péči.

Příprava pleti na každý den

Poté, co svou pleť po ránu důkladně vyčištíte, na ni ještě můžete aplikovat další přípravky z řady REFINE, která je mastné a problematické pleti přímo ušitá na míru. Vyzkoušet můžete třeba Sheer Hydration, zvláčňující nemastné pleťové mléko s denním ochranným faktorem SPF 35. Kromě toho, že je tohle pleťové lotion určené právě pro mastnou pleť se sklonem k akné, potěší vás i

svými vyhlazujícími a hydratačními účinky. A ještě jedna dobrá zpráva: používat ho můžou také ti, kteří mají svou pleť zároveň velmi citlivou.

Večerní rituál v koupelně

Po večerním odlíčení pomocí Clarifying Cleanseru vyměňte denní lotion Sheer Hydration za ošetřující čisticí roztok Oily Skin Solution. Snižuje nadměrnou tvorbu mazu, čistí pleť až do hloubky a spolehlivě zabraňuje tvorbě dalších komedonů. Citlivou pleť ovšem roztok může zpočátku dráždit, proto buďte s jeho aplikací opatrní. Pleť by si na něj nejdříve měla zvyknout.

Kdyby vás roztok na pleti štípal nebo vás jakkoliv jinak dráždil, snižte jeho aplikaci na frekvenci jednou za dva až tři dny. Určitě se však nenechte jeho intenzitou odradit a dál ho trpělivě používejte, i když třeba méně často. Při dlouhodobém používání totiž dokáže s aknózní pletí hotové zázraky, pro které si ho lidé s aknózní pletí opravdu pochvalují.

SOS péče v tubičce

Nakonec pro vás máme ještě jeden tip: Jestli cítíte, že se vám během dne nebo noci klube na svět další červený bolák, případně se už na pleti vytvořil, rozhodně si dané místo nemačkejte. Jen byste si do něj totiž zanesli nečistoty a riskovali, že se vám podobných ošklivých boláčků vytvoří na pleti ještě víc. Místo mačkání proto ihned pupínek lokálně ošetřete hojivým gelem Spot Treatment Gel ze zelené řady Targeted Treatment rovněž od dermokosmetiky NeoStrata. Gel vás do rána pupínku zbaví pomocí svého složení bohatého opět na kyselinu salicylovou a mandlovou, ale mimo jiné třeba i na vitamin A.

Kouzlo pleti bez chybičky

A co ještě byste měli vědět, pokud bojujete s problematickou pletí? Že skvělá kosmetika sama o sobě mnoho nezmůže, pokud si neposvítíte i na svůj životní styl. Pokuste se proto eliminovat stres, omezte kouření, pití alkoholu, kořeněná jídla a mlsání sladkostí. Tohle všechno totiž k tvorbě zánětlivých červených pupínků a k záplavě černých teček jednoznačně vede. Naopak si zkuste dopřávat více spánku, každodenní pohody, snažte se jíst zdravěji a hodně pijte – nejlépe obyčejnou vodu z kohoutku. Podstatnou roli sice hraje i genetika, ale snahou o zdravější životní styl se dá opravdu změnit nebo přímo zachránit mnohé. Tak hodně štěstí a trpělivosti!