Růstový spurt

rustovy spurt

S miminkem jste si na sebe už zvykli, ustálili jste si určitý režim. Najednou miminko ale často pláče, dožaduje se jídla stále dokola a to i v noci, je věčně nespokojené. „Co se to děje?, Ono mě snad chce sníst“, říkáte si.

Pravděpodobně jste se právě seznámili s „růstovým spurtem„. Jak roste Vaše děťátko, roste i jeho hlad, potřebuje jíst více a častěji. Pokud miminko kojíte, přikládejte jej tak často, jak si řekne, ale nechte jej přiložené je dokud aktivně saje. Růstový spurt Vás bude trápit cca 3 dny, než se přizpůsobí množství mléčka potřebě Vašeho děťátka.

Během kojení klidně několikrát vystřídejte oba prsy, nakojte dítě několikrát i v noci. Právě noční kojení je nejúčinnější pro podporu tvorby mateřského mléka. Pokuste se vyhnout dokrmování, je to opravdu záležitost tak na 2-3 dny. Pokud budete chtít tvorbu mlíčka ještě více podpořit, zkuste mezi jednotlivým kojením mlíčko odstříkat. Důležitý je také odpočinek. Ten má na tvorbu mlíčka téměř zázračný vliv.

Asi Vás nepotěší, že růstový spurt není jednorázová záležitost. Potrápí Vás hned několikrát. Nejde sice přesně říct, kdy, každé dítě je individuální, většinou to ale bývá:

  • 7.-10.den
  • 2.-.3.týden
  • 6.týden
  • 3.měsíc
  • 6.měsíc
  • 9.měsíc
  • výjimkou není ani kolem 1 roku věku či později,
  • objevuje se i u starších dětí, kdy „skokově“ povyrostou apod.

Jeho příčinou ale není jen růst. Na „vině“ může být také skok ve vývoji – např.  se potomek začne přetáčet na bříško, lézt, chodit. I to jej stojí obrovskou námahu a potřebuje tedy více papat. Jelikož miminko bude častěji pít tzv.přední mlíčko, které slouží spíše k uhašení žízně, může se objevit i nazelenalá stolice. Ani tehdy nepodléhejte panice, nechte potomka pít déle, aby se propracovalo i k zadnímu mlíčku.

I když je těch pár dní, kdy Vás růstový spurt trápí, velmi náročných, vydržte. Pokud kojíte, nepřestávejte s tím. Jde opravdu jen o 2-3 dny. Pak se vše vrátí do „normálu“ a budete mít zpět to Vaše usměvavé děťátko.

Pokud si ale z jakéhokoli důvodu nebudete jistá, klidně se obraťte na svého dětského lékaře, poradí Vám. Totéž platí i tehdy, kdy je dítě krmeno umělou výživou. Je to opět právě Váš dětský lékař, který Vám poradí, jak často a kolik mlíčka dítěti dát.