S docentem Romanem Šmuclerem na téma: Dětské zoubky

_DSC8664

Základy mléčných zubů se tvoří již v těhotenství. Jejich růst začíná v kojeneckém věku, občas se ale děťátko s prvním zoubkem už narodí. Péče o zoubky je důležitá – a to i o ty dočasné. Hrají totiž důležitou roli ve vývoji postavení stálých zubů a čelistí.

Na téma péče o dětské zoubky jsme si povídali s docentem Romanem Šmuclerem z Asklepion holding s.r.o.

Roman Šmucler je český zubní lékař, stomatochirurg, specialista na laserovou a estetickou medicínu, vysokoškolský pedagog, podnikatel, moderátor a scenárista. Od září 2017 prezident České stomatologické komory.

V roce 1995 složil I. a v roce 2002 II. atestaci ze stomatologie. Atestaci z klinického zubního lékařství obdržel v roce 2012. Ve stejném roce obdržel vědeckou hodnost kandidáta věd (CSc.). 1. února 2010 byl jmenován docentem, v roce 2015 pak docentem pro obor stomatologie a spolugarantem výuky stomatologie na Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košicích.

Pracuje v Nemocnici Na Pleši a na LF Plzeň, kde se zabývá výzkumem léčby onkologických onemocnění laserem. Spolupracuje s New York University, New York, College of Dentistry.  Absolvoval odborné stáže v Bostonu, Paříži, Uppsale, Soulu, New Yorku a ve Vídni. Je členem řady českých i mezinárodních odborných společností. V září 2017 se naplno ujal funkce prezident České stomatologické komory.

detske zoubky

Kdy začít s péčí o dětské zoubky?

Jakmile se objeví – obvykle kolem 6. měsíce života, někdy i dříve.

Náš tip: Vyberte si ze široké nabídky produktů určených k péči o dětské zoubky

Kdy dítě vzít poprvé k zubaři?

Norma na to není, ale obvykle s prořezáváním chrupu – platilo omezení pojišťovny až od jednoho roku života, ale to se teď mění na “od narození”. Může totiž být mnoho jiných problémů – nadpočetné zuby, onemocnění sliznic atd.

 Jak vybrat vhodnou dětskou zubní pastu?

S tím poradí zubní lékař podle potřeb pacienta. Zejména, pokud je vyšší riziko kazu. Pak se doporučují pasty s fluoridy, ale jejich koncentrace se mění s věkem.

 Jak vybrat správný zubní kartáček?

Opět poradí zubní lékař. Generelně je potřeba malá pracovní hlava zubního kartáčku, aby se vešel do malých prostor dětských úst a obvykle jsou měkčí, aby si dítě neublížilo, neboť technika čištění je pro ně ještě složitá.

A co děti a elektrické kartáčky? Mohou je používat? Jaká jsou pozitiva a negativa?

Osobně jsem velkým příznivcem elektrických zubních kartáčků u dětí. Vždy je potřeba zuby po dětech “dočišťovat” v nižším věku (s kartáčkem si zpočátku spíše hrají) a elektrický je vysoce efektivní. Navíc některé jsou dnes vlastně hračka i s aplikacemi a kontrolou dítěte. A to se moc líbí a zvyšuje to nadšení pro hygienu dutiny ústní.

dite zuby

Kdy začít řešit problémy s postavením dětským zubů?

To musí rozeznat lékař- někdo má problém už s prvními dětskými zuby v 6 měsících, ale obvykle se s léčbou začíná v období výměny dětského chrupu za stálý.