S inkontinencí aktivní život nekončí!

ActiveFit CZ

I přestože se v České republice s problémem inkontinence potýká více než 1,5 milion lidí, mluvit o těchto potížích je pro nás stále tabu. Lidé v produktivním věku si navíc většinou myslí, že se jich tyto problémy nemůžou týkat a tak se o tuto tematiku vůbec nezajímají. Přitom samovolný únik moči může trápit téměř kohokoliv.

Co může být příčinou inkontinence?

Naplnění močového měchýře vyvolává přirozenou potřebu močit. U zdravého člověka se tato potřeba skrz nervové centrum ve spodní míše dostane do určitých center v mozku, a to je okamžik, kdy si uvědomí, že musí jít na toaletu. V té době již pracuje systém svěračů, který zabrání moči vytékat do té chvíle, než se dostane na wc.

Nekontrolovaný únik moči může mít mnoho příčin, mezi které patří například nedostatečná uzavírací síla svěračů, příliš silná nebo naopak chybějící kontrakce měchýře či přerušení předávání nervových impulsů mezi močovým měchýřem, míchou a mozkem. Příčinou mohou být i různá onemocnění, oslabení svalů pánevního dna, stavy těla před a po porodu, účinky léků i změny, které na těle zanechává stárnutí.

Jaké jsou druhy inkontinence?

Nejrozšířenějším druhem inkontinence je inkontinence stresová. Únik moči je občasný, její množství je malé. Projevuje se zejména během menších fyzických aktivit, jako je například zakašlání, kýchnutí, nebo zvedání těžkého předmětu. Někdy může sama odeznít, častěji je však za potřebí rada a pomoc lékaře. Z malého množství uniklé moči totiž může časem být množství větší. Je nutné se chránit speciálními vložkami a na čas uzpůsobit fyzické aktivity aktuálnímu zdravotnímu stavu.

Dalším druhem je inkontinence urgentní. Pacient cítí náhlou a nutkavou potřebu dojít si na toaletu, což často nestihne. Únik moči je pak často doprovázen křečovitými stahy svalstva močového měchýře. Dochází k tomu během dne i v noci. Příčinou může být jak psychická stresová situace, tak různá degenerativní onemocnění, infekce močových cest, nádory nebo kamínky v močovém měchýři. I zde tak platí, že je nutné navštívit lékaře.

Výjimkou nebývá ani inkontinence smíšená. Ta se objevuje v případě, že pacient trpí stresovou i urgentní inkontinencí. Jedná se o těžší formu inkontinence a bývá i hůře léčitelná, ani v tomto případě však není třeba vzdávat se naděje. Opět je nutné vyhledat odborníka a probrat s ním možnosti léčby. Nejčastěji touto formou trpí starší pacienti, u kterých může dojít ke vzniku několika příčin, které ke smíšené inkontinenci vedou. Důležitý je také psychický stav pacienta, který může jeho zdravotní stav velmi ovlivnit.

AF_CZ

Jak i s inkontinencí žít aktivní život?

Pokud zjistíte, že se začínáte potýkat se samovolným únikem moči, začněte jej řešit co nejdříve. MUDr. Jan Pokorný, FEBU, MBA, primář Urologického oddělení Karlovarské krajské nemocnice radí:  „Základem každého problému, se kterým si nedokážeme poradit sami, je svěřit se odborníkovi, medicínu nevyjímaje. Váš lékař s vámi probere situaci, vyšetří vás a doporučí další vhodný postup. Vždy se začíná konzervativními a méně invazivními opatřeními, jako je pravidelné cvičení a posilování, redukce váhy, lepší režim životosprávy. Dále se situace dá ovlivnit některými léky a v krajním případě operací. Pro lepší pocit jistoty lze klientce i klientovi nabídnout až do zdárného konce léčby použití diskrétních inkontinenčních pomůcek, například od značky Depend.“

Ať již trpíte jakoukoli formou inkontinence, její projevy můžete zmírnit vhodně zvoleným cvičením. Efekt posilování je však zřejmý nejdříve za 3 měsíce, je tedy důležité mít trpělivost a cvičit poctivě a pravidelně. Nejvhodnější cvičení pro posílení svalů pánevního dna jsou Kegelovy cviky, které lze provádět kdykoli bez toho, aby si toho okolí všimlo.

Jste-li navíc vyznavači aktivního životního stylu, zeptejte se lékaře nebo lékárníka na kalhotky Active-Fit od značky Depend. Ty jsou vyrobeny z unikátního elastického bavlněného materiálu a mají snížený pas pro větší diskrétnost. Jsou natahovací a díky Motion-Flex technologii se aktivně přizpůsobují tělu během pohybu. Mají celobarevné provedení a jsou anatomicky rozdílně tvarované jak pro muže, tak pro ženy. Savé jádro bezpečně uzavře tekutinu a spolehlivě pohlcuje nežádoucí pachy.