Separační úzkost

separacni uzkost

Vývoj dítěte probíhá v několika fázích. Nejedná se jen o vývoj fyzický, ale také psychický. Jedním z velmi důležitých stadií vývoje je vývoj citového pouta k nejbližším osobám. Přibližně kolem 6. měsíce věku se objevuje první pocit strachu v životě dítěte. Tomuto stadiu se říká separační úzkost a jedná se o zcela běžnou etapu života. 

Dosud bylo Vaše děťátko usměvavé, nechalo se pochovat, klidně chvilku pobylo s babičkou, tatínkem apod. Z ničeho nic ale pláče, jakmile se vzdálíte – byť jen do vedlejší místnosti. Blízká osoba, která se o něj stará (většinou to je právě maminka) se stala jeho záchytným bodem, jistotou. Stačí aby si odskočila, ztratila se z dohledu a následuje neutišitelný pláč.

Pro maminku je to značně náročné období. Opravdu totiž stačí, aby od potomka poodešla o pár metrů. Intenzita strachu děťátka, že se mu jeho milovaná osoba ztratí je spjata s tím, jak hluboký vztah s dítětem máte.

Přibližně do 6 měsíců dítě nerozlišuje, kdo se o něj stará, žije přítomností, je veselé. Pak ale následuje období, kdy si vytvoří silné pouto k jednomu člověku, který se stává „kotvou“ v jeho životě.  Začne tedy plakat a čeká, až přijde ten jeho milovaný člověk. Získává tím jistotu, že má na světě někoho, na koho se může spolehnout. Nepodceňujte tedy toto období. Důvěra Vašeho dítěte je přeci k nezaplacení.

Separační úzkost je úzce spjata také s dětskými strachy a běsy. Může se jednat o strach ze tmy, strach z cizích osob, strach ze zvířátek apod. Tyto strachy se mohou projevovat klidně až do 8 let věku dítěte.

sep

Separační úzkost bychom neměli podceňovat nebo se jí vysmívat. Pochovejte své děťátko, buďte mu nablízku.  Tímto způsobem řešení situace děťátko získá jistotu mnohem dříve a vy si zase budete moci v klidu odskočit do vedlejší místnosti apod. A bude to také ten nejlepší základ pro budoucí život.

Vím, že občas není snadné se podle situace zařídit. Mezi kuchyní a WC jsem měla dětské lehátko, aby mi děti mohly být na blízku. A celou dobu jsem si s nimi povídala, říkala básničky,… Děti byly spokojené, já nebyla stresovaná pláčem (až hysterickým řevem) dítěte a všichni jsme byli spokojeni.

Jak nečekaně se separační úzkost objevila, stejně tak zmizí. Čím dříve dítě získá jistotu, že má člověka, na kterého se může vždy spolehnout, je tu pro něho, tím dříve budete mít toto období za sebou. Nenechte se rozhodit radami od okolí, abyste na pláč dítěte nereagovali. Je to Váš potomek a jste to právě Vy, kdo mu nejlépe rozumí. Odměnou Vám bude to, že když bude mít nějaký problém či pocit křivdy, určitě to budete právě Vy, komu se svěří.