Seriál Matcha Tea: Víte, na co si dát při nákupu matcha pozor?

pilulka_matcha-japonsko-vs-cina_perex

Pokud plánujete nákup mletého zeleného čaje matcha a chcete mít jistotu, že kupujete kvalitní produkt, měli byste si dát pozor na pár věcí.

Velké balení se nemusí vyplatit

První věcí, kterou je třeba při koupi matcha zvažovat, je velikost balení. Největšími nepřáteli matcha jsou světlo, vzduch a vlhkost, které do otevřeného balení snadno proniknou. Samotná sklizeň, sušení a mletí probíhá tak, aby se co nejvíce zkrátila doba, kdy je čaj vystaven těmto třem přírodním vlivům.

V Japonsku vědí, že na každé minutě záleží, takže ihned po sklizni se listy čajovníku napařují, aby se zastavila jejich oxidace, melou se v úplné tmě a v prostředí s kontrolovanou vlhkostí. Protože matcha rychle degraduje, je nejlepší volbou malé balení. Čaj je v něm dostatečně chráněn a zaručuje rychlejší spotřebu. Pokud si pořídíte 100 a více gramové balení, které nestihnete do pár dní spotřebovat, čaj začne rychle ztrácet barvu, chuť, aroma i prospěšné látky.

Náš tip: Vyberte si z naší nabídky kvalitní matcha tea

pilulka_matcha-test

Originál je pouze z Japonska

Matcha je unikátní svým původem. Stejně jako pravé Hořické trubičky pochází pouze z Hořic v České republice, ten pravý matcha pochází pouze z Japonska. Proto vždy věnujte velkou pozornost původu čaje a pečlivě si prostudujte jeho složení a testy. Na trhu se pohybuje řada levných náhražek matcha, které pocházejí často z Číny. Tyto čaje se nepěstují na zastíněných plantážích, neprochází párou, a jako prostředek proti oxidaci slouží „opékání“ čaje na pánvi.

Takto (ne)ošetřený čaj má pak žlutou až hnědou barvu, trpkou chuť a neobsahuje tolik živin. Zákony o dopadu na životní prostředí v Číně nejsou tak přísné, takže v čínském čaji často najdeme nebezpečné látky, jako jsou těžké kovy nebo plísně. Sami se proto před koupí přesvědčte, že výrobce vám může předložit testy aktuální šarže, které vám potvrdí zdravotní nezávadnost čaje.

pilulka_matcha-nepratele

Asi na tom něco bude. Má první setkání s Matcha Tea nebyla právě úspěšná. Čaj mi nechutnal, byl trpký. A když se nad tím zamyslím, nebyl ani zářivě zelený, jako pravá matcha z Japonska. Na původ a velikost balení je třeba dát pozor.

Pravidelné testy jsou zárukou kvality

Jednou ze značek, která se může pyšnit pravidelnými a veřejně dostupnými testy, je Matcha Tea. Podle svých vlastních slov testuje Matcha Tea každou šarži, která překročí hranice České republiky, a testy probíhají vždy na nezávislém pracovišti. Kontrolují, aby čerstvě dovezený Matcha Tea nepřekročil povolené limity pesticidů, plísní, těžkých kovů nebo bakterií e. coli. Co víc, Matcha Tea tyto testy zveřejňuje na svých stránkách. O testy specifické šarže mohou zákazníci požádat i e-mailem, stačí uvést číslo šarže, která je uvedená na spodní straně krabičky.

pilulka_matcha-produkt-roku

Právě díky těmto testům mají zákazníci Matcha Tea přehled o tom, co kupují a v jaké kvalitě. Zřejmě i díky této otevřenosti byl Bio Matcha Tea Harmony zvolen Produktem roku 2018 na nezávislém srovnávacím portálu Heuréka.cz. Toto ocenění udělují produktům sami zákazníci. Dalším důkazem kvality je i fakt, že Bio Matcha Tea Harmony získal toto ocenění už potřetí za sebou. I to potvrzuje, že zájem o prokazatelně kvalitní produkty roste a matcha v tomto směru není výjimkou.