Šestinedělí

sestinedeli

Konečně jste se dočkala a drží ve své naruči ten největší poklad, své děťátko. Možná máte radost, možná ne. Možná Vás trápí obavy, možná pláčete. Mám své děťátko dostatečně ráda? Dokážu se o něj postarat? Všechny tyto pocity jsou normální. Čeká Vás sžívání se s miminkem. Začalo Vám jedno z nejnáročnějších období v životě ženy – šestinedělí.

Prvních 42 dní po porodu je nazýváno šestinedělím (puerperium). Maminky jsou podle toho nazývány nedělkami či šestinedělkami. Je to období, kdy se maminka sžívá se svým děťátkem, hojí se poporodní poranění, pohlavní orgány a vlastně celý organismus se vrací do stavu před těhotenstvím.

První cca dvě hodiny po porodu tráví maminka ( např. s partnerem či jinou osobou, která ji doprovázela) na porodním sále. Pokud je to alespoň trochu možné, je tam s ní i její děťátko. To by mělo být co nejdříve přiloženo k prsu. To je důležité jak pro děťátko, tak pro maminku. Do těla se vyplavuje hormon oxitocin, který je nejen účinným spouštěčem mléka, tak působí pozitivně na zavinování dělohy. Pocit vyčerpání je naprosto běžný, přeci jen za sebou má žena ohromný výkon.

Následně se maminka přesune na pokoj, kde již může být sama se svým děťátkem. To si sice většinou vezmou dětské sestřičky, aby jej změřili a vykoupali, pak ho ale mamince dovezou. Některé porodnice mamince nabízí, že se první noc o miminko postarají, aby načerpala síly. Jinak už mohou být jen spolu.

new-born-baby-1863964_1280

Přicházejí také první pokusy miminko nakojit. Základy se maminka dozví již na porodním sále, kdy se miminko přisaje poprvé, více informací jí poskytnou sestřičky na oddělení šestinedělí. Zprvu maminka kojí v leže, aby se příliš nevyčerpávala a poranění se dobře hojila. Později si již může sednout.

Prvních sedm dní po porodu se nazývá časné šestinedělí. Zavinuje se děloha, uzavírá se děložní hrdlo, dochází k odchodu tzv. očistků. Na zavinování dělohy nepůsobí jen kojení a oxytocin, ale také je dobrá poloha v leže na břiše. Maminka v tomto období dodržuje zvýšenou hygienu, poporodní poranění je dobré často omývat vlažnou vodou. Předejdete tak lépe možné infekci. Pomalu také můžete začít s lehkým cvičením k posílení pánevního dna.

Na hygienu je důležité dbát i v dalších týdnech – tzv. pozdním šestinedělí (od 2.týdne po porodu). To už s největší pravděpodobností budete v domácím prostředí. To je opět velmi náročné období. Zvykáte si na nový režim. Péče o nového člena rodiny je opravdu náročná. Do toho jistě potřebujete spánek, načerpat síly. Nebojte se partnera nebo třeba babičku požádat o pomoc. Rozhodně se na Vás nikdo nebude zlobit, pokud si přes den zdřímnete spolu s děťátkem. Naopak. Nechte se od okolí rozmazlovat.

Asi se Vám také začnou hlásit návštěvy, které chtějí drobečka přivítat, donést mu dáreček,… Nejprve byste ale měla načerpat síly. Poproste je, ať přijdou později. Babičky ale své vnoučátko určitě budou chtít vidět co nejdříve. Nebojte se požádat o pomoc i je. Ať Vám třeba donesou silný vývar, uvaří pro Vás a partnera apod. Určitě to pro Vás rády udělají.

Pokud je vše v pořádku, netrápí Vás silné krvácení či horečka, čeká Vás kontrola na konci šestinedělí. Lékař zkontroluje, jak se zhojila poporodní poranění, vyšetří děložní čípek atd. Na této kontrole také můžete požádat o antikoncepci.

Období šestinedělí je velmi náročným obdobím pro celou rodinu. Všichni si musí zvykat na nový režim, dělat ústupky, vycházet si navzájem vstříc. Možná se nějakou dobu nevyspíte, budete unavení, ale určitě budete také šťastní.