Sexuoložka Laura Janáčková: Pouhých 16 % žen se lékaři svěří s vaginální suchostí

žena

S problémem suché poševní sliznice se během života setká prakticky každá žena. Nejčastěji trápí ženy v menopauze, kojící maminky, ale třeba i onkologické pacientky či další ženy podstupující jinou léčbu. A ačkoli ve věku od 45 do 69 let trpí vaginální suchostí každá druhá žena, je toto téma stále tabu. Lékařům se svěří pouhých 16 % žen. Většinou ostýchavě s tím, že je tam dole svědí a pálí …

 „Zatímco o problémech v sexu či o pohlavních chorobách dnes mluvíme celkem běžně, vaginální suchost je stále tabu. S lékaři mluví o tomto problému pouze 16 % žen,“ upozorňuje sexuoložka Laura Janáčková, docentka klinické psychologie ze Sexuologického ústavu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze 1. „Ale abychom měly hezký partnerský vztah a mohly si ho užívat do nekonečna se vším všudy, je potřeba zvítězit nad studem i obavami,“ dodává.

Pokud se už žena odhodlá probírat vaginální suchost s odborníkem, preferuje podle Janáčkové opět ženu, tedy lékařku. „Je strašně těžké něco takového nahlas říct. Ženy se stydí a zároveň bojí, že nejsou dostatečně atraktivní, vzrušivé, že chyba je někde v nich. Je potřeba jim vysvětlovat, že to tak není,“ zdůrazňuje sexuoložka.

Ženy nabádá k otevřené komunikaci s lékařem a poukazuje na to, že vyřešení potíží může přispět k zásadní změně kvality jejich sexuálního života. „Všichni víme, že máme-li problémy v sexu, je otázka času, kdy začnou problémy ve vztahu.  Platí to však i obráceně tedy máme-li problémy ve vztahu je jen otázkou času, kdy budeme mít problémy v sexu.  Všechny tyto problémy se však dají řešit. “ říká docentka Janáčková.

Vagisan

Při pocitu vaginální suchosti si můžete koupit v lékárně přípravky, které vám mohou ulevit od nepříjemných doprovodných potíží. Ideální volbou pro každou ženu je Vagisan Zvlhčující krém, který neobsahuje hormony, citlivou poševní sliznici příjemně zvláčňuje a již po prvním použití ulevuje od nepříjemného svědění, pálení i bolesti.

Poznám, že se blíží?

K typickým projevům vaginální suchosti patří svědění a pálení, prasklinky, ale také zánět, krvácení a bolest v poševní oblasti. Nejčastější obtíží spojenou se suchostí poševní sliznice
jsou bolestivé pocity při pohlavním styku. Právě ty přivedou nejčastěji ženu do ordinace, ať už gynekologa či sexuologa.

„Může se stát, že jste s mužem a že je těžké, aby do vás proniknul. Pohlavní styk vás bolí přesto, že máte chuť se milovat. To jsou první příznaky vaginální suchosti,“ přibližuje Janáčková s tím, že takový sex je bolestivý a nepříjemný oboustranně – jak pro ženu, tak pro muže.

V hlavní roli estrogen

Hlavní příčinou vaginální suchosti je ubývání ženského hormonu estrogenu, který je důležitým aktivátorem uvolňování poševní tekutiny. To znamená, že důsledkem jakéhokoli narušení produkce estrogenu je nedostatečná produkce vlastních poševních tekutin.

„V období menopauzy řeší problémy s poševní suchostí více než polovina žen v uvedeném věku,“ konstatuje Janáčková, podle níž se s vaginální suchostí potýká také většina onkologických pacientek.

Za vaginální suchostí mohou být i operace v oblasti ženských orgánů a rovněž léky. Při hormonální léčbě, některé druhy antidepresiv, antikoncepčních prostředků, antibiotik, léky na endometriózu, na neplodnost, na krevní tlak.

A samozřejmě emocionální a fyzický stav a stres. „Když nemáme chuť na milování, nejsme dostatečně připravené, uvolněné, tak jsme i málo vzrušivé. Zkrátka pokud nejste ve správné náladě, může pro vás být těžké uvolnit se tak, aby se dostavila normální stadia sexuálního vzrušení, tedy i dostatečná sexuální lubrikace,“ doplňuje sexuoložka.

Pro každou ženu je první volbou nehormonální řešení

Vagisan Zvlhčující krém s aplikátorem je nehormonální přípravek pro ženy trpící vaginální suchostí různého původu. Dodává pokožce pochvy i vnějších intimních partií vlhkost a výživné lipidy (tuky). Citlivou poševní sliznici příjemně zvláčňuje a již po prvním použití ulevuje od nepříjemného svědění, pálení i bolesti. Vhodný pro ženy v menopauze, těhotné ženy i kojící maminky, diabetičky, onkologické i jiné pacientky. Krém s klinicky osvědčenou účinností, bez parfemace, lze používat dlouhodobě. Více na www.vagisan.cz.