Síla mořských vln pro zdravé kosti a klouby

Pohybový aparát, jehož nosnou částí jsou kosti a klouby, je po celý náš život oporou pro jakýkoliv pohyb. Pokud bychom brali, že průměrný věk člověka v Evropě je 80 let a za den v průměru ujde 3 kilometry, tak za tuto dobu to činí trasu dlouhou 87 600 kilometrů, což znamená, že zhruba dvakrát obejdeme zeměkouli. 

Jak stárneme, nebo pokud je náš pohybový aparát zatížen více než u většiny lidí, např. pokud je člověk vrcholový sportovec, je nutné se o své kosti a klouby starat a poskytnout jim dostatečný přísun látek, které jsou pro jejich správné fungování nezbytné.

V posledních letech se různí vědci lékaři zaměřili na studium unikátního multiminerálního komplexu, který pochází z červené mořské řasy Lithothamnion calcareum, které se usazují na dně neznečištěného oceánu u Islandu a západního irského pobřeží. Během svého životního cyklu, který trvá 4-5 let do sebe tato řasa absorbuje minerály z mořské vody, zejména vápník a hořčík. Poté, když je téměř celá zvápenatělá, organický materiál odumírá a její zvápenatělá schránka klesá ke dnu.

V takové formě je šetrně těžena. Málo lidí ví, že mořská vegetace je 10-20krát bohatší na minerály než suchozemská vegetace a že mořská voda obsahuje stejný poměr nutrientů jako má lidská plazma. Zejména splňuje správný vzájemný poměr vápníku a fosforu, na němž závisí rovnováha vápníku v organizmu.

Menší množství fosforu způsobí nedostatek hmoty pro tvorbu kostí. Větší množství fosforu, které nás většinou trápí více, snižuje vstřebávání vápníku ze střeva. Fosforu většinou přijímáme ve stravě dvakrát až třikrát více, než by bylo třeba. Proto je vhodné užívat takový zdroj vápníku, který nebude zároveň zdrojem fosforu, kterého máme nadbytek.

Vápník je nejhojnější minerální látkou v těle, je obsažen hlavně v kostech a zubech, jimž dává potřebnou pevnost. Denní potřeba vápníku u dospělé osoby činí asi 800–1000 mg, těhotné a kojící ženy již potřebují vápníku více (1200–1400 mg denně). Část uvedené potřeby je kryta z potravy, zejména z mléka a zeleniny.

Nezbytnou podmínkou pro příjem vápníku je přítomnost vitamínu D3, který usnadňuje transport vápníku do krve a umožňuje jeho další využití v těle – podporuje obnovu buněk, umožňuje práci svalů a nervů, stimuluje obranný systém. Schopnost vlastní syntézy vitamínu D3 se s věkem snižuje. Uhličitan vápenatý je v mořské řase Lithothamnion calcareum obsažen v takové formě, která zajišťuje jeho lepší biodostupnost lidskému organizmu.

Pro využití vápníku je důležitý i hořčík, který pomáhá udržovat v dobrém stavu oběhový systém, posiluje organizmus, pomáhá rychleji překonávat následky vypětí, pozitivně působí při únavě a vyčerpání. Kromě vápníku a hořčíku obsahuje multiminerální komplex získaný z mořské řasy Lithothamnion dalších několik desítek důležitých stopových prvků jakými jsou zinek, železo a jiné. Vhodné je multiminerální komplex dále kombinovat s výtažky z pryskyřice stromu kadidlovníku pilovitého, které obsahují tzv. boswellové kyseliny.

Užívání multiminerálního komplexu např. ve formě doplňku stravy, je vhodné pro následující skupiny lidí:

  1. První skupinou jsou zcela určitě starší lidé, u kterých může zvýšit efektivitu vstřebávání vápníku. V této fázi života je vhodné myslet na vyšší potřeby suplementace vápníku.
  2. Profesionální i amatérští sportovci
  3. Lidé všech věkových skupin pro regeneraci a navýšení příjmu vápníku po prodělaném úrazu.