Spánek

spanek miminoNovorozenci většinu dne prospí. Mají oproti dospělákům velkou potřebu spánku a ten jim také prospívá. Není ale důležitý jen pro miminka. I děti větší – třeba i školkového věku – by měli přes den alespoň chvíli spát. Spánek je totiž velmi důležitý pro jejich správný vývoj.

I u spánku platí, že každé dítě je individuální. A platí to i u novorozenců. Některé miminko prospí většinu dne, maminka jej musí budit i na krmení a jiné miminko je naopak větší část dne vzhůru.

Potřeba spánku se s narůstajícím věkem mění. Zatímco měsíční miminko by během 24 hodin mělo naspat přibližně 15,5 hodiny, roční dítko 13,75 hodiny a tříleté cca 12 hodin za den. Ne vždy to ale platí.

Sama jsem to u svých dětí poznala. Zatímco nejstarší syn prospal většinu dne, na krmení jsem ho musela budit a prospal mi i celou noc (bez potřeby jídla). Mladší děti to měly jinak. Prostřední syn by vydržel víceméně vzhůru docela dlouho, uspávala ho jen hudba a budil se pravidelně i v noci. No a u dcerky to dokonce zezačátku vypadalo na obrácený režim. Přes den chtěla dcerka spát a v noci by byla vzhůru. To jistě zná spoustu maminek.

Pokud k tomuto obrácenému režimu spánku dojde, je důležité snažit se pomalu režim napravit. Přes den se jej snažit udržet vzhůru a miminko brzy pochopí, kdy je noc a kdy den. Chce to ale jistou dávku trpělivosti a také pomoc a podporu partnera. I maminka se totiž potřebuje někdy vyspat.

Co usnadní usínání?

Skvělé také je vypozorovat, kdy se miminko zklidní a lépe spí. Některým dětem k tomu může pomoci zavinovačka, jiné děti naopak zavinovačku nemají rády a budí je, že jsou v ní zabalené.

Za sebe mohu říci, že je také fajn vytvořit si od začátku jakýsi večerní rituál (u nás to byla koupel v kyblíku, masáž miminka, večerní krmení a spánek). Dítko by mělo usínat vždy na stejném místě a nemělo by být rušeno žádným hlukem či světlem. Fajn je, když má v postýlce také nějakého kamaráda – hračku, na kterou je zvyklé.

pejsek ZAZU

Náš tip: ZAZU Pejsek DEX – Šumící zvířátko s tlukotem srdce a melodiemi

Novorozenci si musí zvyknout na život mimo dělohu své maminky. Je to pro ně velmi obtížné období jelikož přichází o pohodlí tepla a uklidňujícího tlukotu mateřského srdce. Roztomilé a velmi hebké zvířátko ZAZU pomáhá miminku spřátelit se s jeho novým prostředím.

Pro usínání miminka je důležité navodit tu správnou atmosféru. Z bříška jsou miminka zvyklá na šum a neustálý hluk. Pokud chceme, aby se jim dobře spinkalo i na světe, je fajn připomenout jim prostředí v bříšku. Co dítě v bříšku slyšelo? Šum, tlukot srdce, tlumené zvuky. To vše spojuje Šumící zvířátko od ZAZU. Můžete ho položit jen tak do postýlky nebo připevnit na postýlku či kočárek. Je vhodné pro děti již od narození a po vyndání zvukového modulu ho můžete i vyprat. To hodně oceňuji.

Z počátku byl u dcerky nejoblíbenějším a nejspolehlivější bílý šum. Nikdy bych tomu nevěřila, ale je tomu tak. Teď už usíná za zvuku příjemné melodie. Super je, že zvířátko lze připevnit i na kočárek nebo autosedačku. Když jdeme nakoupit, bereme s sebou jen vajíčko na podvozku a tam není místa nazbyt.

Co je ještě důležité?

Důležitý je také výběr správné matrace. Děti do přibližně 12 měsíců nepotřebují žádný polštářek, měly by být vhodně oblečené a podle potřeby přikryté. Některé děti namísto klasické přikrývky preferují spací pytel nebo zavinovačku.

Svou nespokojenost dokáží i novorozenci dát pořádně najevo. Když večer pláčí je důležité zjistit, co je trápí. Může to být právě špatně zvolená přikrývka, potřeba dudlíku, bolest bříška a mnoho dalšího. Nebo také jen touha mít maminku či tatínka nablízku. Naslouchejte svému děťátku.

U starších dětí je to už o něco složitější. Dokáží být pěkně mazaní a před spaním běhají třeba stále dokola na záchod nebo s potřebou něco důležitého nám sdělit. No a nebo se třeba bojí tmy. I zde je důležité naslouchat svému dítěti. Přečíst si společně před spaním pohádku, pořídit dětské světýlko vedle postýlky, to je přeci to nejmenší, jak jim můžeme pomoci.

Nikdo z nás jistě nechce mít doma protivné, nevyspalé, podrážděné dítko. Nedostatek spánku je totiž také velkým problémem. U dítěte se pak mohou vyskytnout teploty, náladovost, časté noční probouzení, únava. A tomu je dobré předcházet.

Článek pro Vás napsala: Ivana Kyllerová