Špatným čištěním si možná ničíte zuby, špatnou pastou ale ohrožujete celý organismus

 

MUDr. Michal Karas, ředitel společnosti Herbadent vyvrací zažitá klišé o čištění zubů:

Špatným čištěním si možná ničíte zuby, špatnou pastou ale ohrožujete celý organismus

„Sotva jsme si uvědomili, jak je důležité dbát na správné čištění zubů, a začali jsme používat správné pomůcky, přišlo na řadu řešení zubní pasty,“ popisuje posun v myšlení zákazníků a pacientů zubních ordinací MUDr. Michal Karas. Stoupá počet těch, kteří se zajímají o to, co obsahují produkty každodenní hygieny, od deodorantů po zubní pastu. Právě při jejím nákupu často zbrkle chybujeme.

HERBADENT® zubní pasta s fluorem

Už jako malým nám říkávali, čisti si zuby pořádně. Pro mě to znamenalo mít pusu plnou pěny a měla jsem pocit, že jedině tak je to v pořádku. Musí zubní pasta opravdu hodně pěnit?

Kdepak, je to jen jedno z hluboce zakořeněných klišé o zubních pastách. Spotřebitelé stále vyžadují velkou pěnu a pro výrobce není nic jednoduššího, než jim ji dát. Na zvýšení pěnivosti se do pasty přidávají různé druhy levných pěnidel, nejčastěji sodium lauryl sulphate (SLS). Je to chemický tenzid používaný v mnoha výrobcích od mýdel po šampony, ale také v čisticích a odmašťovacích prostředcích a autokosmetice. Je to skutečně nenákladné a velmi účinné pěnidlo. Ukázalo se ale, že SLS zvyšuje výskyt aft u lidí, kteří jimi pravidelně trpí. Těm jednoznačně doporučuji vyhýbat se použití zubních past obsahujících tuto látku.
Navíc u SLS se jedná o nejčastější kožní alergen, který může ve větších dávkách způsobit trvalé poškození mozku, jater a srdce. SLS se dá ale jednoduše vyhnout použitím přírodních pěnidel. Ta mohou být na bázi mandlí (například sodium sweetalmondamphoacetate).
Zubní pasta sice méně pění, ale nedráždí ústní sliznice. Je proto vhodná i pro nejmenší děti, které často pastu polykají nebo pro pacienty po onkologické léčbě.

Čím si ale zuby čistit, abychom si zástupem zbytečných chemických látek nezatěžovali organismus?

Pokud vám záleží na skutečně poctivých účincích, zvolte zubní pastu s obsahem rostlinných extraktů. Bylinný extrakt se tvoří přímo macerací ze sušené byliny, proto je za všech okolností silnější než pouhá olejová silice. Silice je extrahovaná olejová látka, někdy nazývaná též éterický olej. Rostliny je vytvářejí jako obranu proti škůdcům.
Do zubních past se přidávají v minimálním množství, proto nemohou být pro dásně dostatečně účinné. Naopak bylinným extraktem posilujeme zdraví dásní, pasta pak funguje i na potlačení krvácení nebo mírnění zánětu a příznaků paradentózy. Na obalu bývají bylinné extrakty označené jako ext., extract nebo herbal extract, ne pouze silice, které jsou označované jen jako oil.

Ve vašich pastách žádné silice nenajdeme?

Používáme je také, zejména dvě: silice hřebíčku a fenyklu. Hřebíčky se tradičně využívají k ošetření ústní dutiny. Působí protizánětlivě, antimikrobiálně a zlepšují dech. Silice má lokální anestetický účinek, a tak pomáhá při bolavých zubech a dásních. Používá se jako antiseptikum při orálních infekcích. Fenykl pak působí antisepticky, chuť pastě nedodává a často se používá jako kloktadlo při zánětech v hrdle.

Dovede ale bylinná pasta spolehlivě vyčistit zuby a odstranit bakteriální plak?

Ano, bylinné zubní pasty obsahují složky, které při správné technice čištění zubů napomáhají odstranit bakteriální film na zubní sklovině, který neustále vytváří ústní mikroflóra. Hydratovaná silika je druh velmi jemných abraziv, díky kterým i při špatné technice čištění zubů nedochází k poškozování skloviny nebo povrchové vrstvy dásně. Přesto účinně odstraňují plak z povrchu zubu a nemusíte se obávat, že na úkor péče o zuby škodíte svému organismu.