Sport a kolagen. Dokonalé spojení

3

Sport je zdraví prospěšný, ovšem pokud jej neděláte správně, mohou trpět některé části organismu – zejména klouby. Ty jsou při sportu výrazně namáhány. Basketbal, fotbal, tenis, ale třeba také běh nebo obyčejný jogging. Často ale také cvičení ve fitness a posilování. Tyto a mnoho dalších sportů prospívají našemu zdraví, ale zároveň opotřebovávají chrupavky.

Jaká je prevence?

Pokud chcete předejít bolestem kloubů, je dobré pravidelně cvičit a držet si zdravou životosprávu. Patří sem mimo jiné také posilování imunity. Díky silné obranyschopnosti budete méně náchylní k napadení nejrůznějšími viry a infekcemi, které kloubům výrazně škodí.

Pozornost bychom měli věnovat i výběru zdravé obuvi, či matrace, na které budeme spát. Vhodné jsou přitom například matrace s paměťovým efektem.  Ideální je vše výše napsané spojit do jednoho celku a doplnit vhodnými doplňky stravy, které jsou vhodné pro sportovce. Doplňků stravy je na trhu celá řada, takže je nutné vybrat ten, který opravdu obsahuje pro tělo důležité látky.

Co je kolagen?

Ideální možností jak poškození kloubů předcházet je příjem kolagenů, které představují výživu kloubních tkání a pohybového aparátu vůbec. Kolageny jsou stavebním kamenem vazů, chrupavek, ale také kostí. Tělo si kolagen vyrábí samo, ovšem s přibývajícími léty se tato schopnost snižuje. Kolagen je potom v takovém případě možné dodávat alternativními cestami.

Kolagen DIAS® FORTE je práškový rozpustný nápoj, který obsahuje směs kolagenů Collagen quattro complex®, vitaminy a kyselinu hyaluronovou. Dodává tělu vysokou dávku hydrolyzovaných kolagenů a nativní kolagen. Podporuje zdraví kloubů, chrupavek, kostí, vazů a šlach, zvyšuje pohyblivost kloubů a jejich pružnost. Je vhodný pro pacienty s kloubními obtížemi, pro sportovce a osoby se zvýšenou zátěží kloubů, a také pro seniory.

DSC_3041

Chraňte své klouby již nyní

Častá a namáhavá práce, klečení, ale třeba i špatné cvičení, či držení těla mají za následek bolesti kloubů. Tyto bolesti přitom vycházejí většinou z opotřebování chrupavky, která kloub chrání a pomáhá jeho pružnosti. Tyto problémy jsou častější s přibývajícím věkem, ale mohou postihnout prakticky kohokoliv včetně sportovců nebo mládeže.

Životosprávou ke zdravým kloubům

Pokud se chceme těmto potížím ubránit, měli bychom myslet na zdraví kloubů a chrupavek již nyní. Zdravý pohybový aparát všeobecně by měla zajistit správná životospráva. Neznamená to jen pravidelné cvičení a dobré stravování, ale také třeba posilování imunity.

Pravidelný pohyb sice pomůže, ale také klouby patřičně namáhá. Pokud budeme pravidelně a zdravě jíst, stane se i naše tělo silnějším a imunnějším vůči vnějším vlivům. Nedostanou nás tak například viry, či infekce, které kloubům rovněž nesvědčí. Zdravá a vyvážená strava zase může zajistit kvalitní výživu pro klouby.

Prospěšný kolagen

Poškození chrupavek je zřejmě nejrychlejší cesta ke zničení kloubů a proto je potřeba pomáhat i jim. Chrupavky jsou vyživovány bílkovinou, které říkáme kolagen a tělo si ji vyrábí samo. Ovšem postupem času se schopnost vytvářet tuto látku vytrácí a je potřeba kolagen dodat jinak. Můžete například více konzumovat želatinu, která se vyrábí z hovězích a vepřových pojivových tkání a kůží.

Jak poznám poškození kloubu

Nejčastějším ukazatelem, který vám napoví, že s klouby není něco v pořádku, je bolest. Ta se může objevovat při sebemenší zátěži a prohlubovat se. Pokud jde o narušení chrupavky, bude zřejmě bolest silnější a zaděláváte si na artrózu. Dalším prvkem, který vás upozorní na zhoršující se kvalitu kloubů mohou být křeče, třes a další únava pohybového aparátu, či ranní ztuhlost klubů. Žádný z těchto průvodních jevů bychom neměli ignorovat a je lepší navštívit lékaře.