Správná probiotika pro ta nejcitlivější dětská bříška

Mother and baby in white bedroom

V našem trávicím systému jsou miliardy bakterií střevního mikrobiomu, které dlouhodobě osidlují střevo a napomáhají tak správnému trávení i udržování imunitního systému. Tyto přátelské bakterie jsou známy pod názvem probiotika. Ta hrají významnou roli již v raném věku, kdy se miminko začíná vyvíjet. V souvislosti s nimi se posiluje i jeho imunita.

Probiotika jsou zdraví prospěšné bakterie, které napomáhají v prevenci trávicích potíží, stimulují a udržují přirozenou imunitu organismu. V trávicím ústrojí kojených dětí převažují bifidobakterie a laktobacily, které dominují, pokud je miminko kojené mateřským mlékem. Následně, se zavedením příkrmů, se dětská střevní flóra mění a dítě získává mikroflóru podobnou jako u dospělého jedince.

Mateřské mléko obsahuje téměř všechny složky nezbytné pro růst dítěte a rozvoj imunitního systému – obsahují oligosacharidy mateřského mléka a také zdraví prospěšné bakterie, které se mohou podílet na vývoji a zrání imunity. Jejich funkcí je chránit tělo před škodlivými cizorodými látkami, které se do něho dostávají. To znamená, že stimulují přirozenou imunitu dítěte, podporují pravidelné trávení a udržují a rozvíjí správný a zdravý střevní mikrobiom. Výkyvy citlivé rovnováhy střevní mikroflóry s sebou nesou širokou škálu „nepříjemností“ – od poruch trávení, nadýmání, průjmů, ale až i rizika vzniku alergií.

Spokojené bříško vašeho miminka

Mateřské mléko je pro rozvoj a zdravý růst miminka to nejdůležitější. Pokud už kojení není možné, je potřeba si vybrat náhradní kojenecké mléko. Doporučujme vybrat takové, které obsahuje probiotické kultury, aby i z nich mohly mít prospěch i nekojené děti. Ne všechna probiotika jsou ovšem stejná, daná probiotická bakterie musí být bezpečná a mít prokázaný klinický účinek. Jednou z nich je právě Lactobacillus reuteri DSM 17938.

Lactobacillus reuteri byl původně izolován z mateřského mléka. Pro používání v kojenecké výživě získal od US FDA (US Food and Drug Administration) certifikát bezpečného používání GRAS. Jeho účinky byly ověřeny v celé řadě kvalitních klinických studií. Pro kojené děti je k dispozici ve formě kapek. V kojenecké výživě Nestlé se používá od roku 2009. Řada kojeneckých mlék BEBA Optipro Comfort obsahuje kromě L.reuteri také směs prebiotické vlákniny GOS/FOS. Toto kojenecké mléko poskytuje tedy jak výhody probiotik, tak prebiotik.

50841356 - happy family newborn baby in an embrace his mother in a white bed

Když se v rodině vyskytují alergie 

Pokud se v rodině miminka u některého z rodičů nebo sourozenců vyskytuje alergie, je dobré po ukončení kojení vybrat náhradní kojeneckou výživu s označením HA. Zkratka HA znamená, že bílkovina v nich je částečně naštěpena (hydrolyzována) a částečně tak ztrácí schopnost podněcovat v těle rozvoj reakcí, které se následně mohou projevit alergií. Částečně naštěpená mléčná bílkovina je pro kojence velice šetrná. V boji proti alergiím pomůže, pokud hypoalergenní mléka obsahují navíc probiotika, která přispívají k vytvoření správné střevní mikroflóry.

Pro děti, které mají vysoké riziko vzniku alergií, je určena řada HA kojeneckých mlék Beba Optipro Comfort HA, která je k dostání už pro děti od narození. Inovovaná receptura je nově obohacena o probiotika L.reuteri.

Řešení pro drobné trávicí potíže

Miminka v raném věku kvůli postupně se vyvíjejícímu trávicímu ústrojí často trpí různými trávicími potížemi, jako je nadýmání, zácpa, průjem, koliky či celkový trávicí diskomfort. Pokud nelze dítě kojit, doporučujeme šetrnou náhradní kojeneckou výživu určenou pro citlivá bříška – BEBA Sensitive. Stejně jako celá řada speciálních mlék Beba, i BEBA Sensitive obsahuje pro klidné bříško probiotické bakterie L.reuteri.

V sortimentu Nestlé naleznete také mléka, která jsou určena na snížení ublinkávání – BEBA A.R., na bolesti bříška (kojenecké koliky) – BEBA A.C. a také bezlaktózové kojenecké mléko BEBA AL110. Beba AL110  je také určena pro realimentaci po průjmovém onemocnění. Její velkou výhodou je také (jako u všech speciálních kojeneckých mlék Beba) obsah L.reuteri. Díky této probiotické bakterii se udržuje osídlení střeva i při průjmech.

Všechna speciální mléka řady BEBA lze zakoupit v kamenných lékárnách i online na www.pilulka.cz.