Stříbro, antimikrobiální zázrak ve světě medicíny

Když se řekne stříbro, většině z nás vytane na mysli krásný šperk. Jenže stříbro nejen krásně vypadá, ale má řadu dalších účinků. Starověcí Řekové a Římané pili ze stříbrných pohárů a jedli stříbrnými nástroji, aby své tělo posílili stopovým množstvím tohoto kovu. Ve stříbrných nádobách dokonce uchovávali vodu a potraviny, čímž předcházeli jejich kažení. I naši předci ze stejného důvodu často vhazovali do mléka či vody stříbrný peníz. Již delší dobu je stříbro pro své antimikrobiální účinky využíváno také v řadě průmyslových odvětví. Své uplatnění najde například při letech do vesmíru nebo jako součást funkčního oblečení. Dopustit na něj ale nedají ani lékaři.

Využití stříbra v medicíně

V medicíně se stříbro objevilo již ve zmínkách samotného „otce medicíny“ Hippokrata, který se zabýval možností využití stříbra v ranhojičství. Díky antimikrobiálním vlastnostem jej počátkem 20. století používali chirurgové ve formě tzv. stříbrných sutur k minimalizaci rizika infikování rány. A v posledních letech je stříbro opět velmi diskutovaným tématem, ne-li doslova fenoménem.

Pro své výrazné antimikrobiální účinky je stříbro využíváno v preventivních, rehabilitačních i léčebných preparátech a k výrobě prostředků jako jsou jehly, katetry či obvazy. Jednou z nejdůležitějších vlastností stříbra je jeho velmi dobrý účinek na mnoho druhů bakterií.

Mechanismy účinku stříbra na nejčastější původce infekce, jakými jsou bakterie zlatého stafylokoka, streptokoky, e.coli, pseudomonády, kvasinky, apod., byly zkoumány v rozsáhlých studiích. Bylo zjištěno, že stříbro na mikroby působí několika způsoby, které vedou buď přímo k úhynu buňky, nebo zabránění jejího množení. Tyto schopnosti stříbra se tak staly velkým příslibem v boji proti nadcházející globální antibiotické krizi. Pro účinnost stříbra je důležité, aby bylo v tzv. aktivní, ionizované formě, která umožňuje navázání na buňky patogenů.

Hojí odřeniny i chronické rány

Díky svým vlastnostem se stříbro stává stále oblíbenějším pro ošetření běžných ran, jako jsou odřeniny, popáleniny a řezné rány. Na českém trhu je již několik přípravků ve spreji s tzv. práškovým stříbrem – kombinací ionizovaného stříbra a mikronizovaného zeolitového prášku. Prášek přilne k ráně a kryje ji, ránu tak již není třeba ve většině případů zakrývat náplastí či obvazem. Jedná se tedy o přípravky „vše v jednom“. Rána je chráněna před infekcí, může volně dýchat a rychleji se zahojí.

Přípravky a materiály se stříbrem se používají také při léčbě chronických ran, jako jsou bércové vředy, diabetické defekty, ischemické léze nebo proleženiny. Tyto rány jsou velmi náchylné k zanesení infekce, která jejich léčbu dále komplikuje. Přípravky se stříbrem tak najdou uplatnění nejen při léčbě již infikované rány, ale také jako prevence u vznikajících ran.

Blíží se léto, sezóna dovolených, výletů do přírody a sportovních aktivit. O drobná poranění nebude nouze – přibalte i Vy svým pacientům do lékárničky přípravek s práškovým stříbrem.