Svátek zamilovaných – Den svatého Valentýna

valentýn

14.února slaví svátek všichni zamilovaní. Partneři si nadělují drobné dárky, ti nesmělí se mnohdy odhodlají potají nadělit dárek své „tajné lásce“. Kde se tento krásný zvyk vzal? A kdo byl vlastně onen Valentin?

Svátek lásky se slaví již od dob starověkého Říma. Tehdy vkládaly mladé dívky v předvečer svátku sv. Lupercalia do nádoby lístky se svými jmény. Mladíci pak losovali a dívka, jejíž jméno bylo na lístečku, se měla v následujícím roce stát jeho vyvolenou. Také se tradovalo, že dívka si v dalším roce vezme toho muže, kterého v tento den potká jako prvního. Aby tomu mladíci šli naproti, nosili své vyvolené co nejčasněji toho dne květiny.

Den svatého Valentýna ale opravdu proslavil až kněz Valentin. Ten za zády římského císaře Claudia II. oddával páry, kterým byl sňatek zakázán (mimojiné třeba vojáky, kterým císař zakázal sňatek, povolil jen zásnuby). Bohužel došlo k prozrazení a Valentin byl zatčen a později také popraven. Poprava byla naplánována právě na 14.února.

Druhá legenda praví, že Valentin měl mimojiné také léčitelské schopnosti. Svými modlitbami vyléčil syna známého rétora, byl ale nařčen z užívání nekalých praktik a popraven.

Ke dni svatého Valentýna se v dnešní době pojí i různé zvyky. Tím nejhlavnějším je právě obdarování svého milého nějakou drobností. Nejčastěji se jedná o květinu, čokoládu, přání, parfém či jiné drobnosti.