Také cvičíte Vojtovu metodu?

child-3100254_1280

Vojtova metoda – cvičení, u kterého pláčete Vy i Vaše dítě, je dětem velmi prospěšné. Sama si pamatuji, jak jsem brečela já i děti. Možná i Vy bojujete s pláčem, strachem a vůlí. Nebojte, nejste v tom sami!

Ač se snažíte sebevíc, někdy motorický vývoj dítěte není úplně správný a podle tabulek. Pak přichází na řadu konzultace s lékaři, neurologem a fyzioterapeuty. Nejčastějším řešením je cvičení Vojtovy metody. Metody, které se spousta rodičů obává. Ani já jsem nebyla výjimkou a když mi u prvního dítka řekli, že ji musíme cvičit, oplakala jsem to.

Příběh ze života

Plakala jsem se synem každé cvičení. Byla jsem přesvědčená, že mu ubližuji a proto tolik pláče. Dlouho jsem se s tím smiřovala. A po celou dobu plakal i on. Ano, časem si trochu zvykl, ale já pořád nebyla „ve své kůži“.

Když jsem se stejný verdikt dozvěděla i u druhého syna, měla jsem nervy „na pochodu“. A tentokrát o to víc, že nešlo o špatný motorický vývoj a synovi nebyly 3 měsíce, ale sotva 14 dní. Na vině tentokrát bylo poporodní poranění. A já plakala znovu. Tentokrát u nás ale stálo štěstí a my potkali skvělou rehabilitační sestřičku, která nám vše vysvětlila a moc pomohla.

Až tehdy jsem pochopila, že dětem cvičením neubližujeme, ale nutíme je dělat něco, co nechtějí. Co se jim nelíbí. A proto pláčou. Na druhou stranu jim to opravdu pomáhá. A věřte mi, že vím, o čem mluvím. S druhým synem jsme až do jeho 18 měsíců cvičili 10x denně (nejen Vojtovu metodu, ale také „bodíkovou metodu, absolvovali jsme hiporehabilitaci,…) a výsledek je skvělý.

Jak se zrodila Vojtova metoda?

Vojtova metoda je také známá pod pojmem reflexní lokomoce. Jde o soubor cvičebních technik, které pomáhají s léčbou hybných poruch. Je pojmenována po MUDr. Václavu Vojtovi.

Fyzioterapeutický koncept vytvořený profesorem Václavem Vojtou je založený na reflexní lokomoci  a vznikl na základě jeho poznatků o vývoji držení těla a pohybů dítěte.

Profesor Vojta objevil základy reflexní lokomoce při svých pokusech najít terapii vhodnou pro dospívající pacienty se spastickou cerebrální parézou. Dnes se s úspěchem používá u mnoha onemocnění v kojeneckém a dětském věku i u dospívajících a dospělých pacientů.

baby-2387661_1280

Na čem je reflexní lokomoce založena?

Motorika je nám dána do vínku. Vyvíjí se už v prenatálním období. Vojtova metoda je založena právě na znalosti vývoje pohybových vzorců.

Terapeutický systém V. Vojty zahrnuje tři modely (polohy k vyvolání reakce stimulací příslušných bodů):

  1. model, který se aktivuje v poloze na břiše se nazývá reflexní plazení
  2. model aktivovaný z polohy na zádech se nazývá reflexní otáčení
  3. model aktivovaný z polohy na obou kolenou se nazývá 1.pozice

Reflexní plazení vede k určitému druhu plazivého pohybu. Reflexní otáčení začíná z polohy na zádech a přes polohu na boku přechází do tzv. pohybu na všech čtyřech.

Díky cvičení Vojtovy metody dochází k nevědomé aktivaci svalových funkcí, které potřebujeme v každodenním životě.

Ideální je s cvičením začít co nejdříve, dokud u kojence nedošlo k zafixování náhradních motorických modelů. Náprava těchto náhradních modelů je totiž mnohem náročnější. Z toho vyplývá, že metoda reflexní lokomoce je vhodná už pro kojence.

Jak a kdy cvičit?

Pokud Vám lékař doporučí toto cvičení, pošle Vás nejspíše k fyzioterapeutovi, který má s touto metodou již zkušenosti. Vysvětlí Vám, kdy a kde cvičit. Pokud budete mít štěstí jako my, možná Vás párkrát navštíví i v domácím prostředí, které je Vám i Vašemu dítěti blízké.

Je třeba cvičit pravidelně, 4-6x denně po dobu 10-20 minut. Na návštěvy na rehabilitaci budete docházet pravidelně, vše se budete učit postupně a také Vás vždy zkontolují, zda cvičíte správně.

Pokud už Vám je cvičení doporučeno, radím neotálejte s jeho začátkem. Čím dřív začnete, tím lepších výsledků dosáhnete a cesta k nim nebude tak trnitá. A že budete plakat? Vězte, že nejste sami.

Jak to s cvičením máte Vy? Cvičíte poctivě? Pláčete spolu s dítětem? Nebo to naopak zvládáte skvěle a my ostatní Vám můžeme jen závidět?


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *