Těhotenství

tehotenstvi

Těhotenství je jedno z nejkrásnějších období života téměř každé ženy. I ta, která jej neprožije zrovna příjemně na něj většinou velmi ráda vzpomíná. Je to vlastně takový malý velký zázrak, když cítíte, jak ve Vás roste nový život. Nový človíček, který má něco z budoucí maminky a něco zase z budoucího tatínka. A to napětí, zda to bude holčička či chlapeček….

Těhotenství trvá 9 kalendářních měsíců. Další určení délky těhotenství jsou lunární měsíce – těch je 10. Každý lunární měsíc má 4 týdny a proto další  určení stáří miminka v týdnech – 40 týdnů. Těchto 40 týdnů se dělí na trimestry následovně:

1.trimestr

Ten se počítá od početí do 14.týdne těhotenství. Po uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze se u ženy mohou projevit první příznaky těhotenství. Vynechání menstruace, citlivá prsa, ranní nevolnosti, nadýmání – to je jen pár z nich. Většina během následujících týdnů vymizí, nebo se alespoň zmírní (i když samozřejmě i zde platí, že „výjimka potvrzuje pravidlo“). Touto dobou by již měl těhotenský test být pozitivní.

Ženu mohou překvapit zvláštní chutě. Najednou může mít chuť na to, co dosud nejedla, nebo naopak – to co si dávala s takovou chutí náhle nemůže ani vidět. Je důležité už teď dbát na správnou výživu.

První trimestr je velmi důležitý, protože během prvních 8 týdnů se u miminka vyvíjí všechny orgánové soustavy. Je také velmi rizikový. Pokud u miminka není vše tak jak má, žena o miminko přijde. Proto většina žen s oznámením těhotenství rodině či v zaměstnání čeká právě až po ukončení tohoto prvního trimestru.

Na konci 1.trimestru by žena měla absolvovat tzv. „prvotrimestrální screening“. Jedná se o kombinaci odběru krve a vyšetření ultrazvukem. Výsledky jsou vyhodnoceny počítačovým programem a výsledkem je informace o možnosti výskytu vrozených vývojových vad.

I když se Vám to asi bude zdát brzy, rozmyslete si, kde by měl porod proběhnout. Některé porodnice registrují k porodu už od 11.týdne těhotenství a později se zde již nezaregistrujete. Ale nezoufejte, jsou i porodnice, kde registrace není vůbec nutná a maminka tam přijde až opravdu před porodem miminka.

Důležitým okamžikem pro budoucí maminku je také vystavení těhotenské průkazky. Maminka je pak „oficiálně“ těhotná. Těhotenskou průkazku by měla žena nosit vždy u sebe, stejně jako třeba občanský průkaz.

2.trimestr

O druhém trimestru hovoříme od 15. do 27.týdne těhotenství.  V tomto období se již začne rychleji měnit postava, váhový příbytek je větší. Maminka pocítí první pohyby miminka, lékař cca kolem 0.týdne těhotenství již může nastávajícím rodičům odhalit tajemství, zda čekají chlapečka nebo holčičku.

V době okolo 20.týdne těhotenství nastávající maminka absolvuje další velký ultrazvuk. Ke konci 2.trimestru maminky také absolvují glukózotoleranční test, aby byla vyloučena těhotenská cukrovka. Mnoho maminek v tomto období potrápí pálení žáhy či tvrdnutí bříška.

Touto dobou nastávající rodiče navštěvují také předporodní kurzy.

3.trimestr

Ten se datuje od 28. týdne těhotenství až po závěr těhotenství. Jak je psáno již výše, běžně těhotenství trvá 40 týdnů, někdy se ale miminko narodí později. Nejdéle to ale je ve 42.týdnu těhotenství. Za donošené se miminko považuje od ukončeného 38.týdne těhotenství.

Miminko v tomto období nabírá na váze nejrychleji. Maminka opět absolvuje další velký ultrazvuk (30.-32.tt ), kde se dozví, jak je miminko veliké a zda správně prospívá.  Kolem 36.týtdne maminka absolvuje test na přítomnost streptokoka skupiny B. Miminko se také většinou ustálí v určité poloze. Podle toho lékaři určí, jak bude maminka rodit – zda přirozeně nebo zda jí bude doporučen císařský řez.

Maminka také mezi 32.-34. týdnem těhotenství nastupuje na mateřskou dovolenou. Je na čase pořídit poslední kousky výbavičky, připravit domov na příchod nového člena, připravit si tašku do porodnice.

Pak už nezbývá, než čekat, kdy přijde ten den D a Vy poprvé spatříte svého potomka. Přejeme Vám, ať si to krásné období očekávání co nejvíce užijete a trápí Vás co nejméně těhotenských neduh.

Podělte se s námi o Vaše zkušenosti a napište nám je pod článek do komentáře nebo na mail pilulacek@pilulka.cz. 🙂