Těhotná k moři? S opatrností ano!

Léto moře těhotenství

Ani v těhotenství se budoucí maminka nemusí vzdát dovolené. Nastávající maminka by si toto krásné období měla užívat. Pak nastane nekonečný kolotoč kolem děťátka. Je ale třeba počítat s nějakým  omezením a přihlédnout k aktuálnímu zdravotnímu stavu. Ne vždy je pro nastávající maminku cestování právě vhodné.

Když začnete o takové dovolené uvažovat nebo ji dokonce plánovat, měla byste vše zkonzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Možná Vám doporučí něco, co Vám může dlouhou cestu zpříjemnit.

Kdy je nejlepší čas na cestování a dovolenou?

Většinou se maminky vzácně shodují s odborníky na období mezi 4.-7. měsícem těhotenství. Těhotenské nevolnosti jsou ty tam, budoucí maminka se cítí lépe a těhotenství je „stabilnější“. Stejně je ale třeba poradit se se svým ošetřujícím lékařem, který Vám cestu schválí nebo naopak zamítne.

Jak cestovat?

Volte takový způsob dopravy, kdy se můžete každou chvilku protáhnout nebo projít. Je to důležité jako prevence vzniku žilní trombózy. Uvažujte o cestě letadlem nebo autem (zastavíte podle potřeb, projdete se a protáhnete nohy, ulevíte svým bolavým zádům).

Pokud poletíte letadlem, počítejte s určitým omezením. Informujte se u letecké společnosti, se kterou poletíte. Od 28.týdne těhotenství většina z nich totiž požaduje potvrzení lékaře, že žena smí cestovat letadlem. Tato lékařská zpráva nesmí být starší než 6 dnů. A po 36.tt Vás už do letadla nepustí asi žádná letecká společnost.

Co si vzít na cestu?

  • Pohodlné oblečení
  • Dostatek tekutin
  • Těhotenskou průkazku
  • Léky, které užíváte
  • Kartičku pojišťovny
  • Cestovní polštářek
  • Svačinu
  • Mobilní telefon
  • Seznam telefonních čísel pro případ nouze včetně telefonu na delegáta cestovky, který může pomoci vyřešit nechtěné nesnáze.
  • Zvažte cestovní pojištění

Volba ubytování

Ubytování vybírejte ideálně v hotelu nebo apartmánu, kde budete mít normální postel, přístup k toaletám a sprchám kdykoli budete potřebovat.

1c

Na co si dát pozor?

Pozor na ostré sluníčko

Na pláži pobývejte spíš ve stínu než na přímém sluníčku. Nepobývejte na pláži mezi 11.-15. hodinou, kdy slunce nejvíc pálí. Všimněte si, že i domorodci touto dobou mívají pravidelnou siestu. Používejte kvalitní opalovací přípravek.

 Pitný režim

Tělo během těhotenství ještě víc než obvykle zadržuje vodu. Zkuste dodržovat správný pitný režim. Snažte se také pít vodu z originálně uzavřené lahve.

Pozor na to, co jíte!

Průjem a zvracení jsou nepříjemné komplikace i pro normálního člověka, natož pro těhotnou ženu. A v cizí zemi to platí dvojnásob.

Vyvarujte se potápění a jiným adrenalinovým zážitkům

Tyto aktivity nejsou pro nastávající maminky vůbec vhodné. Navíc by neměly nic podnikat samotné.

Máte-li rizikové těhotenství, nikam nejezděte.

Pokud jste na rizikovém těhotenství, nikam za hranice se nevydávejte. Zvažte odjezd do zahraničí také tehdy, pokud čekáte vícerčata.

Nadmořské výšce nad 2500 m.n.m. se raději vyhněte

Ta by Vám nemusela udělat vůbec dobře.

Dbejte na hygienu

Po koupání v moři si dopřejte sprchu a zbavte své tělo mořské soli. Vodu pijte z originálně zabalených lahví, ovoce a zeleninu vždy pořádně omyjte.